Otřes mozku

Otřes mozku (commotio cerebri)

      Pád při lyžování, při jízdě na kole nebo pád ze schodů - existuje mnoho možností, jak přijít k otřesu mozku. Typickými příznaky otřesu mozku, který patří do skupiny zavřených mozkolebečních poranění, jsou ztráta vědomí, dočásná ztráta paměti a zvracení. Oproti místním poraněním a zlomeninám lebky se otřes mozku týká samotného mozku, aniž  by musela být poškozena kůže nebo lebeční kosti. Může ovšem také provázet i poranění měkkých tkání hlavy nebo zlomeniny lebečních kostí.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      K otřesu mozku může vést každé tupé poranění hlavy. Mezi takové se počítají pády, rány, mohutný tlak dopadajících předmětů, jakož i naražení na jiné předměty, kupříkladu na čelní sklo automobilu. Otřes mozku se dostavuje převážně při nehodách v domácnosti, při práci nebo v silničním provozu. Ve vzácnějších případech bývá způsoben svévolnými údery.

Průběh

      Otřes mozku je poraněním mozku, při němž nedochází k žádným morfologickým změnám mozkové tkáně. Vždy se vyléčí. Představuje tedy krátkodobou \"poruchu provozu\" mozku. Dlouhodobá poškození nenastávají. Celkový obraz otřesu mozku lze popsat pomocí tří příznaků: prvním je ztráta vědomí ve chvíli úrazu, která většinou trvá jen několik vteřin, v nejkrajnějším případě pak nejvíce jednu hodinu. Druhým příznakem je amnézie, dočasná ztráta paměti. Tato dočasná ztráta paměti se netýká pouze doby, během níž je člověk v bezvědomí. Častokrát chybí v paměti poslední vteřiny před úrazem, což vysvětluje, proč nejsou oběti nehody schopny ji přesně vylíčit a objasnit. Ani po probrání se z bezvědomí mozek okamžitě svou funkci v plném rozsahu neobnoví. Dočasná ztráta paměti trvá po kratší časový úsek často ještě po návratu vědomí. Třetím znakem je zvracení. K tomu může dojít během bezvědomí nebo později. Někdy nenastává vůbec. Dalšími doprovodnými jevy mohou být nevolnost, podráždění, závrať, bolesti hlavy a ospalost.

Následky

      Většina pacientů je po několika dnech opět absolutně v pořádku, ale během prvních dní se většinou objevuje bolest hlavy, závrať, otupělost apod. Dlouhodobá poškození po otřesu mozku nenastávají.

Rozpoznání/vyšetření

      Jelikož pacient není většinou schopen lékaři podat žádné údaje týkající se úrazu, je zapotřebí, aby průběh nehody popsal někdo třetí. Ne vždy jsou patrné známky poškození lebky, například odřeniny nebo boule. V okamžiku lékařského ošetření je postižený většinou opět při vědomí, na nic si však nevzpomíná. Na rentgenovém snímku lebky nelze rozpoznat žádné změny, takže lékař musí svou diagnózu stanovit na základě informací, které mu byly dány a zhodnocení stavu nemocného.
      V některých klinikách se provádí EEG (elektroencefalografie, měření elektrických proudů v mozku). Ta sice rozpozná změny, neukazuje však přímo na otřes mozku. Příznaky jako kolaps nebo zvracení samy o sobě také ještě neznamenají otřes mozku. Dignóza otřesu mozku je na místě pouze tehdy, když došlo k bezvědomí, dočasné ztrátě paměti, a případně i ke zvracení.

Léčba

      Při otřesu mozku není nutné zvláštní ošetření. Přesto bývají pacienti 24 hodin pod dohledem v nemocnici. Úraz postihující lebku by mohl vyvolat krvácení do mozku. Jelikož krvácení do mozku může velmi pomalu vést k životně nebezpečnému poškození mozku, je pacient pro jistotu pod bedlivou kontrolou, při které lékaři sledují stav vědomí, délku dočasné ztráty paměti a reakce zornic. Symptomaticky léčeny bývají pouze bolesti hlavy, zvracení a eventuálně poruchy krevního oběhu. Důležité: Ačkoli je otřes mozku pouze lehkých zraněním, měl by se člověk při každém poranění hlavy, které je spojeno s bezvědomím, svěřit pro jistotu do rukou lékařů.

Prevence

      Poněvadž se úrazy mohou stát kdykoli, kdekoli a za rozličných podmínek, lze se před nimi  pomocí preventivních opatření chránit jen částečně. Jedinou přiměřenou ochranou je nošení přilby v takových situacích, kdy je riziko poranění hlavy zvýšené - při práci na staveništi, v silniční dopravě při jízdě na motocyklu, mopedu i na kole (aniž by to musel zákon přímo ukládat). Přilbu by měli rovněž nosit rychlobruslaři, kanoisté na divoké vodě a horolezci.

Časté dotazy

      Mé dítě prodělalo otřes mozku. Kdy může jít opět do školy?
      Po dobu, kdy dítě trpí bolestmi hlavy a případnou nevolností, podrážděním nebo zvracením, by do školy chodit nemělo. Během několika dní bolesti hlavy a zvracení ustane a dítě se bude zřejmě cítit lépe, bude opět čilejší a může jít do školy. Učitelé by ale měli vzít v úvahu sníženou schopnost soustředění, která se obvykle vrátí k normálu teprve po několika týdnech.  

      Musím po otřesu mozku ležet v posteli?
      Sám/a budete cítit, co vám dělá dobře a co vám škodí. Určitě byste se po dobu bolestí hlavy neměl/a příliš přepínat. Budete-li při každém pohybu cítit silné bolesti hlavy, měl/a byste se chovat skutečně velmi klidně a raději si lehnout. Když se budete cítit lépe, klidně můžete vstát.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPJančařík Jiří5. 4. 2024 4:19:55
včera jsem spadl na hlavu,na levou stranu zpředu,ranku jsem ošetřil.vyčistil,dal sterilní gáz betadin, zvracení žádné ,bolest hlavy žádná, udělal se mi otok modřina nebolí vidím dobře
koncentrace dobrá jediný problém někdy při otočení hlavy mámtakový zváští pocit když neotáčím ta vše dobréMám navštívit lékaře,, manželka je zdravotní sestra Děkuji

11
1Petra Sedláčková4. 3. 2017 10:58:20
Dobrý den mám dotaz, spadla jsem pri jízdě na snowboardu hlavou dolu na led. Nechtela jsem ale ze zajezdu domu, a tak sem si to nechala pro sebe, hlava me silne bolela jen den urazu, dalsi dny to spolu s nevolnosti bylo snesitelne a ja normálně fungovala. Včera jsme prijeli ze zajezdu, a dnes je to 5dni od pádu a mně je stále nevolno, bolí mě hlava a část hlavy, na kterou jsem spadla me stale velmi bolí, v jednom miste tak, ze se ani nemohu dotknout. I přes to že jsem mela helmu. Mám však problém v tom, že jsem nezletila, a proto si nemohu zajít na vyšetření sama a rodiče mě do nemocnice odmítají vzit s tím, že si přes víkend odpočnu a budu v pořádku.
3
2Jonáš 13. 3. 2017 22:20:11
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se jedná o otřes mozku. Dnes sme hráli fotbal a já dostal ránu míčem jakoby na oko vše sem si pamatoval.Celý den sem byl v pořádku ale když sem si teď večer četl o otřesu mozku začalo mi být uzko
9
3Nikola2326. 8. 2017 20:06:46
Ahoj, trpím úzkosti, protože muj přítel utrpěl při florbalovem zápasu otřes mozku a vubec si nepamatuje jak vypadám a jak jsme se sblizili a jak začal nás vztah... jak dlouho muze zmíněny stav trvat. Mám z toho depresi...
Předem děkuji a přeji pěkný zbytek vecera
5
4Jana Kratochvílová16. 11. 2017 13:28:13
V neděli v noci jsem spadla na hlavu. Byla to velká rána - " videla jsem hvězdicky". Nevím na co jsem spadla . Pak jsem asi po chvíli nejak vstala. Měla jsem malou odřeninu nahoře ne čele a u ní na hlave bolestivé místo . Sla jsem zase spát. Byla jsem sama na chalupě - je mi 75. Už jsem spadla vícekrát- mam také poruchu rovnováhy.V uterý večer jsem se nechala odvést synem domu. Jsem hodně unavená, bolí mne hlava a nemám chut na jídlo., nic se nemohu přinutit dělat. Jinak žádné potíže nemám. Mám se nechat vyšetřit? S pozdravem Jana
4
5Andrea17. 3. 2018 20:28:39
Dobrý den, asi před třemi hodinami jsemse uhodila do hlavy. V rámci laser game jsem rychle běžela a nevšimla si zábrany. Najednou jsem ležela na zemi, čelenka z hlavy i zbraň ležely cca metr ode mě. Moment úrazu si nepamatuju. Řekla bych však, že jsou to milisekundy. Následovala chcíle pláče a třepání (asi šok) poté se dodtavil pocit na zvracení (nyní odezněl), a zimnice. Bolest hlavy snad ve všech směrech a chvíle točení. Nyní už cca dvě hodiny ležím v klidu a je to lepší. Můžu se pohnout? Můžu se napít/najíst? Je bezpečné usnout? Děkuji moc.
0
6Jančařík Jiří5. 4. 2024 4:19:55
včera jsem spadl na hlavu,na levou stranu zpředu,ranku jsem ošetřil.vyčistil,dal sterilní gáz betadin, zvracení žádné ,bolest hlavy žádná, udělal se mi otok modřina nebolí vidím dobře
koncentrace dobrá jediný problém někdy při otočení hlavy mámtakový zváští pocit když neotáčím ta vše dobréMám navštívit lékaře,, manželka je zdravotní sestra Děkuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události