Nádory štítné žlázy

      Mluví-li se o nádoru, nevypovídá to nic o tom, zda je zhoubný nebo nezhoubný - to zjistí teprve další vyšetření. To se týká i štítné žlázy, kde také dochází k tvorbě obou forem nádorů. Nezhoubné nádory jsou označovány jako adenomy. Vycházejí z tkáně žlázy, a jsou obaleny pouzdrem. Existují ale také zhoubné nádory,  karcinomy štítné žlázy. Ty se dále dělí podle typu nádorových buněk na diferencované (papilomy nebo folikulomy) a nediferencované (anaplastické) karcinomy. Nediferencované karcinomy vznikají z původních buněk štítné žlázy tvořících hormony. Mimo to se mohou vyskytovat v žláze zhoubné nádory, které vznikly z takzvaných C-buněk štítné žlázy a jsou označovány jako C-buněčné (nebo medulární) karcinomy. Toto rozdělení je důležité, protože jednotlivé  formy mají  různý průběh.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Vlastní příčiny vzniku karcinomů štítné žlázy neznáme. Pouze u medulárního karcinomu zřejmě existuje zděděná vloha. Vede se také  diskuse, zda se na vzniku  nádoru může podílet ozařování krku pro jiné zdravotní problémy.

Průběh

      Prvním příznakem  nádoru štítné žlázy bývá tvrdý uzlík uložený přímo ve žláze. Zhoubné nádory rostou zpravidla velice rychle, a jsou proto pacienty relativně brzo zpozorovány, daleko dříve než pomalu rostoucí nezhoubné adenomy. Dostane-li se karcinom do pokročilejšího stádia, mohou se objevit bolesti krku, které nezřídka vystřelují až do uší nebo čelistí.
      Dalšími známkami pokročilého karcinomu jsou polykací a dýchací potíže, chrapot a zduření  krčních uzlin. Nezhoubné nádory většinou vypadají jako uzlíky v tkáni štítné žlázy. Protože rostou velice pomalu, jsou často zpozorovány až tehdy, když dosáhnou značné velikosti.

Následky

      Jde-li o zhoubný nádor štítné žlázy, je nutné ho začít okamžitě léčit, protože představuje stejně jako ostatní karcinomy ohrožení života. Prognóza karcinomů štítné žlázy závisí na tom, ze kterých buněk vznikají a do jakého stupně jsou buňky nádoru zvrhlé. Diferencované karcinomy projevují daleko lepší průběh než nediferencované. V každém případě však znamená rychlá diagnóza vysokou šanci na záchranu zdraví bez možných hrozivých následků.

Rozpoznání/prohlídka

      Nezhoubný nádor se dá poznat podle pouzdra, které ho obaluje a podle jeho zřetelného ohraničení proti okolní tkáni štítné žlázy. Cenné informace přinese vyšetření  štítné žlázy ultrazvukem (sonografie). Také při podezření na zhoubný nádor se provádí nejprve sonografie.
      Navíc může být provedeno scintigrafické vyšetření. Pacientům je při tomto vyšetření injikována do žíly radioaktivní látka, která se hromadí pouze v tkáni štítné žlázy produkující hormony. Dojde-li k při vyšetření na sonografu a scintigrafu k podezření na zhoubný nádor, přistoupí se k punkci tenkou jehlou. Prozkoumání odebraného kousku tkáně štítné žlázy pod mikroskopem může upřesnit míru zhoubnosti nádoru. Při potvrzení  diagnózy zhoubnéhu nádoru se pak přistoupí k jeho operativnímu odstranění.

Léčba

      Při potvrzené diagnóze zhoubného nádoru je většinou odstraněna celá štítná žláza a k ní náležící mízní uzliny. Protože se vždy nepodaří spolehlivě odstranit celý nádor, navazuje na operaci většinou injekční nitrožilní terapie radioizotopem jódu. Radioaktivně označený jód se rozšíří jak ve zbytku nádorové tkáně, tak v možných metastázách a cíleně je likviduje. Na konec dochází v každém případě k léčbě hormony štítné žlázy, která musí trvale nahradit chybějící funkce odstraněné štítné žlázy.

Prevence

      Opatření proti vzniku karcinomu štítné žlázy neexistují. Nesporné však je, že oblast štítné žlázy by měla být ušetřena ozařování. Cenu může mít i preventivní podávání jódu v oblastech s jeho nedostatkem. Je-li diagnostikován nádor štítné žlázy, je nutná nejen léčba, ale i následná průběžná kontrola nemocných. U diferencovaných nádorů je např. velice důležité určovat  krevní hodnoty tyreoglobulinu, který je vytvářen nádorovými buňkami. Po operaci zpravidla klesne hodnota této látky téměř na nulu. Nový vzestup látky v krvi ukazuje buď na recidivu nádoru nebo na metastázy.
      Medulární karcinom štítné žlázy z C-buněk může mít rodinný výskyt nebo se objevit samostatně. Ke kontrole průběhu léčby slouží hormon kalcitonin, vytvářený C-buňkami. Určení koncentrace kalcitoninu v krvi slouží u familiárních forem také jako screeningová (vyhledávací) metoda vyšetření, umožňující  objevit další postižené rodinné příslušníky a umožnit jim včasnou terapii.

Časté dotazy

      Byl mi diagnostikován nezhoubný nádor štítné žlázy. Může se z něj stát nádor zhoubný?
      Nedá se nikdy zcela s jistotou říci, zda se nezhoubný nádor nepromění ve zhoubný, nebo zda se vedle nezhoubného nádoru nevytvoří i zhoubný. Podle klinických zkušeností však není tento vývoj pravděpodobný. Přesto byste si měl pravidelně dát vyšetřit štítnou žlázu, takže nemůžete růst zhoubného nádoru přehlédnout.  

      Trpím zvětšenou štítnou žlázou. Jak mohu tuto zvětšeninu odlišit od nádoru?
      Sami to nemůžete rozlišit nijak, ovšem zvládne to váš lékař použitím odpovídajících metod.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Jirka24. 3. 2012 7:43:25
Již čtyři roky jsem chodil na sono vyšetření boule na štítné žláze, když se zvětšila na 48 mm tak mne poslali na endokrinologii, kde mi jehlou vzali vzorek, který prý vyšel dobře. Při následné operaci, kdy mi vzali půlku štítné žlázy mi oznámili, že boule byla tzv. folikulní karcinom. teď čekám na další postup lékařů. Co mne čeká?
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na Jirka [1]
1
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 13. 4. 2012 10:27:50
Vážený pane,
tento problém a jeho řešení není možné řešit emailem. Veškeré vyčerpávající informace Vám podá Váš ošetřující lékař resp. endokrinolog.
Některé podrobnosti event. kontakt na specialistu:
http://endokrinologie-obezitologie.cz/cs/clanky/tema1/karcinomy-stitne-zlazy/

Za redakci www.anamneza.cz
MUDr.Martin Wald, PhD.
4
3marketa6. 1. 2013 22:51:37
Lidi sem píšou práve protoe lekari nic nevysvetli, ani kdyz je clovek zada. Jeste jsou vetsinou arogantni a delaji z pacientu hypochondry.
1
4maruschenka1@seznam.cz28. 9. 2013 8:14:57
mam štitnou žlazu beru letrox a zajamalo by mně jestli hořkost v ustech může byt přičinou štitne žlazy

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události