Jaterní steatóza

Steatóza jater znamená zvýšené ukládání tuku v jaterních buňkách ( tzv. hepatocytech ). Je to nejčastější reakce jater na jejich poškození. Játra hrají klíčovou úlohu v organizmu v látkové přeměně lipidů, jsou odpovědné za  odbourávání tuků. Hromadění tukových látek v játrech je výsledkem buď jejich zvýšené syntézy, nebo sníženého uvolňování tukových látek z jaterních buněk. Při ukládání tuku v játrech dochází postupně k jejich zvětšování. Játra mají při tom hladký povrch a jsou světlá. Mikroskopicky je hlavní architektonika jaterní tkáně zachována. Vzhledem k tomu, že tuky se nejčastěji ukládají ve formě tzv. triacylglycerolů ( to jsou komplexní tukové sloučeniny ), je tuk v jaterní buňce obvykle ve formě velkých kapének, které postupně splývají a vytlačují jádro buňky na periferii. V typickém případě, jako je alkoholická steatóza, jsou jaterní buňky téměř vyplněny tukovými kapkami. Při malokapénkové steatóze se malé kapénky volných mastných kyselin hromadí v buněčných organelách - tzv. lyzosomech, které nesplývají. Jaterní buňky pak mají pěnovitý charakter s centrálně uloženým jádrem.

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Steatóza jater znamená zvýšené ukládání tuku v jaterních buňkách ( tzv. hepatocytech ).

Je to nejčastější reakce jater na jejich poškození. Játra hrají klíčovou úlohu v organizmu v látkové přeměně lipidů, jsou odpovědné za  odbourávání tuků. Hromadění tukových látek v játrech je výsledkem buď jejich zvýšené syntézy, nebo sníženého uvolňování tukových látek z jaterních buněk. Při ukládání tuku v játrech dochází postupně k jejich zvětšování. Játra mají při tom hladký povrch a jsou světlá. Mikroskopicky je hlavní architektonika jaterní tkáně zachována. Vzhledem k tomu, že tuky se nejčastěji ukládají ve formě tzv. triacylglycerolů ( to jsou komplexní tukové sloučeniny ), je tuk v jaterní buňce obvykle ve formě velkých kapének, které postupně splývají a vytlačují jádro buňky na periferii. V typickém případě, jako je alkoholická steatóza, jsou jaterní buňky téměř vyplněny tukovými kapkami. Při malokapénkové steatóze se malé kapénky volných mastných kyselin hromadí v buněčných organelách - tzv. lyzosomech, které nesplývají. Jaterní buňky pak mají pěnovitý charakter s centrálně uloženým jádrem.

Chorobopis

Při jaterní steatóze můžeme při fyzikálním vyšetření velmi často objevit zvětšená tužší játra. Tato zvětšená játra obvykle nevyvolávají obtíže, ale mohou se projevit tlakem v pravém horním břišním kvadrantu, citlivostí a žloutenkou. Nebo nález zvětšených steatotických jater může být jedinou fyzikální abnormalitou, kterou nalezneme při náhlé a nečekané smrti, která je pravděpodobně způsobena metabolicky. Jaterní steatóza je v řadě případů vyléčitelná a sama o sobě není nebezpečná, i když při alkoholické steatóze se může objevit náhlá smrt. Malokapénková steatóza (například akutní steatóza v těhotenství, Reyeův syndrom, intoxikace jaterními jedy ) se projevuje nevolností, zvracením a bolestmi břicha. Tyto příznaky se obvykle rychle zhoršují a posléze převládají příznaky jaterního selhání.

Následky

Jaterní steatóza v naprosté většině případů nevede ke vzniku cirhózy, poškození je vratné, a to dokonce i v těžkých život ohrožujících případech ( například  akutní jaterní steatóza v těhotenství či intoxikace tetracyklinem ). Steatóza u obezity a cukrovky zřejmě nepřechází do cirhózy jater. I když jaterní toxiny, jako jsou alkohol či tetrachlormethan, který také vyvolává nekrózu jater, mohou být příčinou cirhózy jater. Není zcela jisté, zda steatóza sama o sobě vede k cirhóze. K tomu je nezbytné přidružení další vyvolávající příčiny.

Rozpoznání / vyšetření

Při fyzikálním vyšetření můžeme nalézt zvětšená tužší játra s hladkým povrchem, která mohou být při pohmatu citlivá. Velikost jater a stav jaterní tkáně můžeme dobře posoudit při použití zobrazovacích metod - ultrazvukové vyšetření či rentgenologické vyšetření počítačovou tomografií ( tzv. CT vyšetření ) s podáním kontrastní látky do žíly. Biochemická vyšetření bohužel nepřináší významnější informaci, protože existuje jen malá souvislost mezí přítomností jaterní steatózy a abnormalitami v biochemických testech všeobecně používaných při diagnostice jaterních onemocnění. Přesná diagnóza jaterní steatózy může být stanovena pouze na základě histologického vyšetření ( tj. provedením jaterní biopsie - tedy odběrem vzorku jaterní tkáně na histologické vyšetření ). Nález jaterní steatózy může upozornit na působení jaterních toxinů nebo na přítomnost dosud nepoznané nemoci či poruchy látkové výměny. Tento nález by měl vždy být podnětem k dalšímu podrobnému vyšetření nemocného.

Léčba

Není známa žádná specifická léčba kromě odstranění vyvolávající příčiny nebo léčby existující poruchy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1maminka 191. 2. 2014 16:10:52
.Asi 5.dní zpět jsem zjistila, že mám velmi reflexně žlutou moč a i docela zapáchá. To už jsem zjistila že semnou tedy není něco v pořádku, začlo mě svědit i tělo, ale vyrážku ani pupínky nemám, ale za dva dny potom jsem zežloutla i po těle a obličej ten nejvíce, hned mě napadla žloutenka, ale kde bych ji vzala?? také mi začlo být na omdlení a na zvracení, ale nezvracím a ani jsem zatím neomdlela uplně-hned jsem si raději lehla. Prášky žádné neberu, před 4.mi lety jsem měla vyšetření a játra i ledviny byly zdravé, Přiznám se že jsem dosti pila rum i po litrech, před 6.ti lety-léčila jsem svůj nezvladatelný život alkoholem.Pak jsem si našla přítele se kterým mám dnes ve skoro 40.ti letech 3.a 1.roční děti, sem tam si dám pivo, když sednu s přáteli v létě někde na zahrádce. Na děti jsem sama, nemohu do nemocnice, kvuli malému, nemám kam ho dát, dcerku mohu k mamce, ale bude jí 70.let a obě děti by nezvládla a hlavně malej jí skoro ani nezná a ona o něj taky moc zájem nejeví. Jinak mám štítnou žlázu, na kterou se neléčím i kdybych měla a jsem silně chudokrevná, ale léky neberu, vždy je vyzvracím. Tak končím můj,,román,,a prosím zda někdo ví co by to mohlo být, že bych si dělala léčbu doma sama, při koupi léků-do nemocnice opravdu nemohu kvuli malému-nemám žádnou pomoc ani hlídání pro něj. děkuji za odpovědi-Myslíte že to jsou játra ??
4
2Skalová Květa20. 2. 2015 22:11:29
Vážená paní, ve vašem případě je nutné alespon ambulantní vyšetření s odběry krve.Obratte se na obvodní lékařku nebo přímo na internu přísl.polikliniky.Pokud jste delší dobu užívala alkohol ve vyšších dávkách, můžete mít cirhozu jater nebo podobné onemocnění.Nezbytné je okamžité vyšetření u lékaře, který rozhodne o dalším postupu.Právě proto, že máte malé děti musíte se začít léčit. S pozdravem dr.Skalová
3
3martina čevelová29. 3. 2015 23:53:54
Dobrý den, našli mi steatozu, prý dosti pokročilou, ale nic mi nedali a ani se to nijak neřeší, v těhotenství sem měla těžkou preeklampsii, můžete souviset? a mám se zeptat, paí doktorky na nějakou léčbu? chtěly bychom další miminko...
0
4antonín6. 11. 2019 16:56:51
dobrý den, bohužel to nikdo neřeší, řeknou Vám ať jíte zdravě, hýbete se a vynecháte alkohol, přitom toto všechno dělám 5 let a mám ji stále. Oni neví, neví, že každý jsme jiný, že budou muset udělat více rozborů i DNA stěrů, třeba na funkčnost gluthation transferáz, prostě protokol se všemi možnostmi, které je doberou k příčině i za cenu že kdo to bude chtít dozjistit si to částečně bude hradit. Ale oni neví, neumí, lékaři by se měli jít dovzdělávat. Omlouvám se vyjímkám.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události