Horečka

febrilie

Horečka je definována jako tělesná teplota vyšší než 38 ˚C. Normální tělesná teplota je mezi 36 a 37 ˚C. Teplota od 37 do 38 ˚C se nazývá subfebrilie („zvýšená teplota“). Při horečce nad 40 až 41˚C mluvíme o hyperpyrexii.

Během 24hodinového období se teplota mění z nejnižších hodnot brzy ráno k nejvyšším pozdě odpoledne. Příčina horečky může být infekční nebo neinfekční (např. záněty, nádory, nemoci podmíněné poruchami imunity). Horečka může být tzv. intermitentní (střídavá), charakterizovaná denní špičkou následovanou návratem k normální teplotě nebo remitující, kdy se teplota k normálu nevrací. Někteří pacienti, např. alkoholici nebo osoby velmi mladé nebo velmi staré, mohou na prudkou infekci reagovat hypotermií (abnormálně nízkou tělesnou teplotou).

Tělesnou teplotu měříme obvykle v podpaží. U malých dětí a u dospělých, u nichž nemáme záruku, že teploměr udrží, měříme teplotu v konečníku nebo ústech. Teplota v konečníku je vyšší o 0,5 ˚C a teplota v ústech o 0,1 až 0,3 ˚C než teplota v podpaží.

Kapitoly

Pyrogeny

Pyrogeny jsou látky vyvolávající horečku. Původ exogenních pyrogenů není v hostiteli, většinou jsou to mikroby, mikrobní produkty nebo látky zvané toxiny. Nejlépe prostudované jsou tyto látky u tzv. gram-negativních bakterií (endotoxiny) a u bakterie Staphylococcus aureus. Exogenní pyrogeny vyvolávají horečku uvolněním endogenních pyrogenů, které jsou produkovány různými buňkami hostitele. Endogenní pyrogeny vyvolávají horečku zahájením metabolických změn v termoregulačním centru mozku, které se nachází v hypotalamu (bazální části mezimozku).

Horečnatá odpověď

Tělesná teplota závisí na produkci tepla na straně jedné a tepelných ztrátách daných průtokem krve kůží a pocením na straně druhé. Je řízena termoregulačním centrem v hypotalamu. Horečka uvede v činnost hypotalamický spouštěč, který způsobí smrštění cév. Krev je přesunuta z periferních cév, tím poklesne obvyklá ztráta tepla a výsledkem je zvýšení tělesné teploty. K třesavce dochází při rychlém vzrůstu produkce tepla v organismu, ke kterému dochází při prudkém vzestupu tělesné teploty. Proces produkce tepla pokračuje, dokud teplota v krevním řečišti nedosáhne nového vyššího bodu. V tomto okamžiku hypotalamus udržuje novou teplotu, právě tak jako ovlivňuje teplotu normální. Podnět pro pokles teploty vyvolává proces ztráty tepla pocením a roztažením cév.

Rychlost vzestupu teploty a její výška závisí jednak na příčině, která k vzestupu teploty vedla, jednak na odpovídavosti organismu. U starého a chorobou vyčerpaného člověka je vzestup teploty mnohem menší, než je tomu u dítěte. Z výšky teploty nelze proto usuzovat na závažnost onemocnění, stejně tak jako její pokles nemusí vždy znamenat, že onemocnění bylo zvládnuto a že nemocný přechází do období zotavování.

Horečka neznámého původu

U dospělých je nejběžnější příčinou teploty infekce, onemocnění pojivových tkání a nepoznaná nádorová onemocnění (zejména hematologická onemocnění, např. lymfom, leukémie).

Předchorobí pacienta (tzv. anamnéza) mohou být důležitým klíčem k objasnění horečky neznámého původu. Důležitá je informace o cestování a kontaktu s některými živočichy. Pití kontaminované vody v anamnéze vede k podezření na tyfus, u zaměstnanců masokombinátů je nutné uvažovat o brucelóze. Důležitá jsou opakovaná fyzikální vyšetření (pohledem, pohmatem), zejména kůže, očí, nehtových lůžek, mízních uzlin, srdce a břicha. K laboratorním vyšetřením patří kultivační vyšetření (na bakterie, plísně a viry) krve a jiných dostupných tělesných tekutin a kompletní krevní obraz. K diagnostice nemocí jako je endokarditida (zánět srdeční nitroblány) jsou nezbytné opakované odběry krve na kultivaci 2-3x denně.Vzestup hladiny protilátek vede k stanovení diagnózy mnoha infekčních onemocnění.

Ze zobrazovacích metod je využíváno především ultrazvukové vyšetření a počítačová tomografie (CT). Ultrazvuk prokáže infekční ložiska na srdečních chlopních, je přínosný při vyšetření slinivky břišní, jater a žlučníku. Počítačová tomografie prokáže infekční ložiska v těžko přístupných lokalitách, např. za pobřišnicí; toto vyšetření také odhalí defekty ve slezině, játrech, ledvinách, nadledvinách, slinivce břišní, srdci, mezihrudí a pánvi. Při hledání infekčního ložiska v těle může být užitečná i tzv. scintigrafie (vyšetření pomocí bílých krvinek značených radioizotopem, kdy označené krvinky se ve zvýšené míře vychytávají v ložiscích zánětu).

Jestliže jsou všechna výše uvedená vyšetření negativní, musí být použity tzv. invazivní diagnostické postupy. Může být proveden odběr vzorku tkáně (tzv. biopsie) z jater, kostní dřeně i jiných orgánů. Získané vzorky jsou vyšetřeny mikroskopicky a kultivovány na bakterie, plísně a viry.

Léčba horečky

Léky snižující horečku se nazývají antipyretika. Nejčastěji jsou užívány paracetamol, kyselina acetylsalicylová, acetaminofen a jiné protizánětlivé léky.

Předmětem diskuze je, zde je účelné léčit zvýšenou teplotu, k níž dochází při infekčních onemocněních. Dosud neexistují jednoznačné důkazy, které by podporovaly užitečnost horečky u lidí. Horečka u dětí může vést ke křečím, provázením poruchou vědomí. Antipyretická léčba musí být zvážena i u dospělých se srdeční nebo plicní nedostatečností, kdy horečka zvýšenou spotřebou kyslíku v organismu může dále zhoršit srdeční a plicní funkce. Horečka také může způsobovat změny vědomí zejména u nemocných s postižením mozku.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPKaterina23. 12. 2012 14:33:56
Dobry den chtela bych se zeptat zda je normalni pri zanetu prudusnice zvysena teplota 37 kdyz beru od patku vecera antibiotika.Dekuji za odpoved.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],

0
1Katerina23. 12. 2012 14:33:56
Dobry den chtela bych se zeptat zda je normalni pri zanetu prudusnice zvysena teplota 37 kdyz beru od patku vecera antibiotika.Dekuji za odpoved.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na Katerina [1]
1
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 17. 1. 2013 15:45:54
Ano, je to možné. Teplota 37,0 st.C signalizuje, že nejste ještě zcela zdráva.

S pozdravem
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, Ph.D.
0
3Libuse Krckova29. 4. 2013 14:41:43
Dobry den,prosim Vas,je mozne,aby nekdo s horeckou mohl lezet jeste ve vane s horkou vodou a tak se lecit?Prijde mi to absurdni.Dotaz posilam,abych od odbornika dostala odpoved,kdyz se se mnou muj pritel na tohle tema dohaduje.Dekuji za odpoved
4
4Monika13. 6. 2013 12:54:56
Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální, že mi léky na snížení teploty nezabírají na vysokou horečku, i když si vezmu paralen 500 a po dvou hodinách ibalgin 400 a po hodině si změřím teplotu a mám jí třeba o 5 stupňů jěště vyšší! Ja mi 22 let a nikdy jsem tímhle takhle netrpěla. Po každé když onemocním mám vysoké horečky. Jsem nemocná velmi často. Děkuju
0
5Jana19. 5. 2016 13:03:44
Dobrý den,chci se zeptat,babička prodělala nyní boreliozu,která by měla být již vyléčena a ted dostala těžký zápal průdušek,po 14 dnech v nemocnici se jí stále opakovaně vrací teplota,již vystřídali 2 antibiotika,čím to může být?Děkuji za odpověd
0
6Věra7. 4. 2019 7:31:51
Dobrý den známá má stále horečku trvá to již dost dlouho pracuje v MŠ a chodí do práce máme obavy,aby neroznesla nějakou infekci mezi děti a zaměstnance, lékař ji uschopnil že se s tím nedá nic dělat pracuje s jídlem atd.Je možné, že takto může pracovat v kolektivu mezi malými dětmi a nic se s tím nedělá? Děkuji za odpověď

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události