Hepatitida C

Žloutenka typu C

      Celosvětově rozšířená choroba, zánět jater vyvolaný viry hepatitidy C (HCV). V některých koutech Afriky a Asie je viry hepatitidy C nakaženo mnoho procent obyvatel. Chronická hepatitida C patří dnes k nejčastějším onemocněním jater. Většina postižených přitom  neví o smrtelném nebezpečí nemoci. Podle údajů amerického epidemiologického ústavu (Center for Disease Control and Prevention, CDCP) je chronická hepatitida C devátou nejčastější příčinou smrti ve světě. Ve Spojených státech amerických jí trpí zhruba 4 miliony lidí.
      Dnes je známo nejméně 6 poddruhů (genotypů) hepatitidy C. Jednotlivé poddruhy se vyskytují v různých oblastech v různém zastoupení. Například v Americe a Evropě se nejčastěji vyskytují poddruhy 1a, 1b, 2 a 3. Typ 3 je rozšířen hlavně mezi drogově závislými. Ve skupině těch, kteří si píchají drogy nitrožilně,  jsou odhadem nemocni čtyři z pěti.

Kapitoly

Přenos/rizikové faktory

      Viry hepatitidy C jsou přenášeny hlavně kontaktem s infikovanou krví. Ještě před několika lety představovaly nejvyšší riziko přenosu nákazy transfúze krve. Poté, co byly vyvinuty diagnostické testy, které umožňují kontrolu dárců krve na přítomnost infekce, je toto nebezpečí  nepatrné. Riziko nákazy krevním převodem se udává asi 1:50.000. Dnes se šíří nákaza zejména mezi uživateli nitrožilně aplikovaných drog. Riziko možného sexuálního přenosu nebo přenosu z matky na dítě není dosud jednoznačně vyhodoceno, ale pokud existuje, je zřejmě malé. Možným kontaktem s infikovanou krví jsou ohroženi zdravotníci.

Průběh, komplikace

      Mezi nakažením a vlastními  projevy nemoci uběhne zpravidla 3 - 12 týdnů. Krev infikované osoby je infekční již v průběhu inkubace. Akutní infekce hepatitidou C probíhá mírně a připomíná chřipku. Žloutenka se objeví jen asi u čtvrtiny  nemocných. Těžký nebo dokonce smrtelný průběh je pozorován zcela výjimečně, ale až  u 90% postižených se rozvíjí chronická hepatitida. Ta může progredovat po řadu let aniž by nemocní, kromě únavy, cokoli pozorovali, postupně se však často objevují komplikace jako záněty kloubů (polyartritida),  záněty ledvin (glomerulonefritida) a záněty žil a tepen (flebitida, vaskulitida). Nemoc většinou postupuje až ke vzniku jaterní cirhózy (zvazivovatění a svraštění  jaterní tkáně) se všemi důsledky: Vinou zhoršeného průchodu krve zvazivovatělými játry městná krev v žilách kolem jícnu, což je spojeno s nebezpečím krvácení z jícnových varixů. Dochází i k hromadění tekutiny v břiše (ascites).  Pokud dojde v souvislosti s chronickou hepatitidou C k selhání jaterních funkcí, je jediným řešením transplantace jater. Chronická hepatitida C je též spojena se zvýšenou dispozicí ke vzniku rakoviny jater.

Diagnostika

      Přesnou diagnózu je možné stanovit pouze vyšetřením krve. Vedle zvýšených hladin jaterních enzymů lze speciálními metodami  prokázat v krvi jak viry hepatitidy C (včetně stanovení subtypu), tak i příslušné protilátky. Histologické vyšetření tkáně získané punkcí jater dovolí posoudit, do jaké míry pokročilo poškození jater nemocného.

Léčba

      Optimální léčba hepatitidy C zatím neexistuje. Více klinických studií prokázalo, že průběh nemoci a reakce na léčbu závisí mimo jiné na genotypu viru  hepatitidy C. Interferon alfa, inhibitor virové syntézy a vzniku nových virů, byl po dlouhou dobu považován za lék volby. U nás poměrně rozšířený subtyp HCV 1b však reaguje na tento preparát nedostatečně. Naopak subtyp 3,  rozšířený hlavně mezi toxikomany, je citlivý. Aplikace interferonu alfa vede u zhruba čtvrtiny pacientů k definitivní normalizaci funkce jater. U ostatních je léčba neefektivní nebo se po skončení terapie známky nemoci obnoví. Pacienti s těžkou formou cirhózy nejsou vhodnými adepty pro léčbu interferonem vzhledem k možným vedlejším účinkům.
      Určitý pokrok znamená kombinovaná léčba interferonem a antivirovým chemoterapeutikem Ribavirinem. Při této terapii se šance na plné vyléčení zhruba zdvojnásobila. Tato léčebná metoda je stále ještě ve stádiu klinických zkoušek. Pro některé vedlejší účinky se u řady stavů, např. u pacientů s onemocněním věnčitých tepen aj. kombinovaná terapie nedoporučuje.

Prevence

      Proti hepatitidě C bohužel neexistuje účinná očkovací látka. Určitým problémem při prevenci šíření nákazy je okolnost, že infikovaní lidé často vůbec nevědí o tom, že jsou nemocní. Ti, kteří vědí, že jsou nositeli infekce, by  se měli starat o to, aby viry nepřenesli na někoho jiného, např. na rodinné příslušníky, různými denními potřebami jako je zubní kartáček, holící strojek, nůžky na nehty apod. K hlavním preventivním opatřením patří soustavná zdravotnická osvěta, která informuje o možnosti přenosu různých nákaz, včetně hepatitidy C krví. Důležitým opatřením proti šíření nákazy mezi narkomany je bezplatná výměna sterilních stříkaček a jehel.

Časté dotazy

      Může být hepatitida C přenášena stejně jako hepatitida A potravinami?
      Jediná známá cesta přenosu infekce je krví.  

      Může se člověk chránit před nakažením při dlouhodobých cestách do zemí s vysokou frekvencí výskytu hepatitidy C?
      Doporučuje se vyvarovat se kontaktu s krví jiného člověka. Budete-li ošetřovat zraněného, je nezbytné použít ochranné rukavice. Zásadně nepoužívat cizí věci, které mohou přijít do kontaktu s krví (cizí zubní kartáčky, holící strojky, nůžky na nehty a podobné nástroje). Nevyužívat služeb domorodých holičů, pedikérů, tetovacích salónů apod. Při sexuálním styku používat vždy kondom.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Antonín Nováček6. 2. 2014 9:39:39
Dobrý den, měl by jsem dotaz ohledně žloutenky C. Ptal jsem se na něj již několika lékařů, ale chtěl bych se zeptat odborníka. Jsem očkován proti žloutence B a nikdy jsem nebral drogy, několik let žiji s jednou partnerkou a partnerky nestřídám. Před několika lety jsem se sešel s osobou která měla žloutenku C, já to samozřejmě nevěděl a ta osoba mi provedla orální sex, je možné, že bych mohl být nakažený? Když jsem se na to ptal lékařů, ty mi řekli, že to možné není, že se žloutenka přenáší pouze krví a ve vyjímečných případech spermatem a poševním sekretem, k čemuž u mě nedošlo, takže prý můžu být klidný. Mezi tím jsem měl asi dvě partnerky z nichž jedna porodila zdravé miminko a všechny testy jí vyšli v pořádku a druhá je pravidelným dárcem krve, takže je také v naprostém pořádku. Vím, že asi dělám z komára velblouda, ale přesto bych se chtěl zeptat odborníka. Děkuji
2
2aneta31. 7. 2016 5:01:25
Dobrý den,můj přítel má chronickou hepatitidu typu C,než začneme se sexuálním kontaktem se chci ujistit zda-li můžu být nakažena a jestli je účinná ochrana
0
3Michaela 3113. 6. 2018 21:10:55
Dobry den mam dotaz ohledne zloutenky B ,pred 3mesici jsem dokoncila uspwsne lecbu interferon .Nyni jsem mela pohlavni styk s muzem ktery take ukoncil lecbu o terfeeonu a to minuly mesic.ma le zloutenku typu B a to chronickou se kterou se nadale leci .dozvedela jsem se ro po pohlavnim sryku a chci se vas zeptat zda jsem se nakazila nebo co mam delat.moc se bojim .dekuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události