Hemoroidy

      Hemoroidy jsou velmi rozšířeným bolestivým onemocněním  konečníku - postihují 30 až 50 % všech lidí. Dělí se na vnitřní a vnější.

Vnitřní hemoroidy:
      Podstatou onemocnění jsou uzlovitá rozšíření žil ve sliznici  konečníku, která při tlaku na stolici vystupují ven z řitního otvoru a zpravidla nezpůsobují žádné větší potíže. Mnoho postižený většinou vůbec o svých hemoroidech neví.

Vnější hemoroidy:
      Jde o uzlovité, bolestivé krvavé podlitiny, které vznikají důsledkem popraskání krevních cév v okolí konečníku. Podobně jako u křečových žil mohou být hemoroidy podmíněny oslabením pojivové tkáně žilní stěny, která je k tomu náchylná.

Kapitoly

Příčiny

      Příčiny vzniku hemoroidů jsou různé. Stolice se před vyprázdněním nahromadí v konečníku. Svalstvo řitního  otvoru zajišťuje, aby po vyprázdnění střeva z konečníku neunikala žádná stolice. Koncový svalový val  by  však sám nestačil pro bezchybný uzávěr. Za těsné uzavření je zodpovědný ještě další systém, tak zvaná houbovitá tělesa (rektální corpora cavernosa) umístěná nad střevním východem. Skládají se z mnoha krevních cévek a dutinek, které mohou být  podle potřeby naplněny krví. Není-li již uzávěr potřebný, opět se vyprázdní.
      Nemohou-li se však houbovitá tělesa v důsledku oslabení pojivové a svalové tkáně vyprázdnit, zduření přetrvává. Při velkém rozpětí a zduření  mohou útvary naplněné krví vyčnívat do dutiny střeva nebo dokonce  vystupovat z konečníku. Při vyprazdňování stolice (provázeném zvýšením nitrobřišního tlaku) se hemoroidy důsledkem městnání  krve pozvolna  zvětšují, a během času se stále více vyklenují jako vnitřní a zevní hemoroidové uzlíky.
      Pro prudké bolesti při vyprazdňování stolice se reflexně dostaví zácpa. Postižený musí při stolici ještě silněji tlačit. Důsledkem zvýšeného tlaku se zvětšují i hemoroidy. Rozvíjí se bludný kruh. Situaci ještě zhoršuje tuhá stolice, provázející zácpu. Poněvadž se postižený již ani  neodvažuje správně tlačit, zůstávají stále v konečníku zbytky stolice, které stav zhoršují.
      K vzniku hemoroidů také přispívá, když člověk mnoho sedí a má chronickou zácpu. Uplatňuje se i nadváha a popřípadě jiné vnitřní choroby, např. cirhóza jater. Smršťováním  vazivově změněné tkáně jater dochází  k zúžení jaterních cév. Krev směřující ze střev do jater proto hledá náhradní průchody, a jednou z možností jsou cévní spojky v oblasti konečníku. Místní žíly se proto rozšiřují, a výsledkem jsou hemoroidy.

Průběh a diagnostika

      Jasně červená krev ve stolici je  jedním z charakteristických znaků hemoroidů, ačkoli  samo krvácení může mít mnoho jiných příčin. Proto je nanejvýš důležité - také u prokázaných hemoroidů - vyhledat  lékaře vždy, když se krev opět objeví. Za takovým krvácením se totiž mohou skrývat jiná nebezpečná onemocnění včetně rakoviny!

Typické příznaky hemoroidů:

  • Svědění v okolí konečníku
  • Změny vlastností stolice (průjem, zácpa), bolestivé vyměšování
  • Příměs krve ve stolici.
  • Stolice často vypadá jako na povrchu zastříkaná

      Při déle se vyskytujícím onemocnění může dojít k vysoce bolestivému výhřezu uzlíků hemoroidů z konečníku. Na přítomnost hemoroidů také může upozornit zašpiněné spodní prádlo. Kvůli bolestivému okolí konečníku je totiž čištění řitního otvoru po stolici často jen povrchní. Poněvadž jsou bolesti a velikost hemoroidů rozdílné, dělí se kvůli lepšímu posouzení do čtyř stupňů obtíží: 

Stupeň obtíží I: Při tlačení  hemoroidy vyčnívají do dutiny střeva, z vnějšku nejsou ještě vidět.
Stupeň obtíží II: Při tlačení vystupují hemoroidy z řitního otvoru.
Stupeň obtíží III: Při vyměšování jsou hemoroidy vytlačovány stolicí ven ze střeva. Dají se zpět do střeva zatlačit prsty - což ovšem  může být velmi bolestivé.
Stupeň obtíží IV: Na rozdíl od stupně III se hemoroidy vystupující ze střeva už nedají natrvalo zatlačit zpět. Vzniká pocit cizího tělesa.  

      V lékařské dokumentaci pacienta s hemoroidy se často vyskytují  zácpy. Také křečové žíly mohou posílit podezření na hemoroidy. Samotnou podrobnou anamnézou lze získat podezření, ale hemoroidy se nedají dokázat. Proto je nutná podrobná tělesná prohlídka. Vyšetření konečníku prstem v rukavici je nezbytné, ale často bolestivé Při něm se řitní otvor, popřípadě konečník, ohmatává prstem a je vyšetřován na nepravidelnosti, vyklenutí sliznice nebo na uzlovité změny.
      U větších hemoroidových uzlíků se může už během pohmatu spustit krvácení, nebo krev zůstane na vyšetřovací rukavici. Toto vyšetření je důležité také proto, že jím mohou být podle okolností zjištěna jiná závažnější onemocnění konečníku. Prohmatání konečníku je doplněno endoskopií řiti (proktoskopie) nebo konečníku (rektoskopie). Při proktoskopii je přes řitní otvor do střeva zavedena světlovodná trubice s miniaturní kamerou, která ukáže případné zánětlivé změny na sliznici, poranění sliznice a hemoroidy. Objeví-li se podezření na nádor, může být vzorek tkáně odebrán k mikroskopickému posouzení.
      Pokud se v rodině vyskytuje více případů onemocnění  hemoroidy, či je-li zřejmá nedostatečnost žil na nohou (varixy), zvyšuje se i  riziko onemocnění.
      Když se kromě toho přidá ještě dlouhotrvající  zácpa, pravděpodobnost onemocnět hemoroidy se podstatně zvyšuje.

Komplikace

      U hemoroidů může dojít k několika komplikacím. Častou typickou komplikací u lehce krvácejících hemoroidálních uzlíků je jejich zánět. Takové uzlíky mohou být i mimo vyměšování velmi bolestivé. Zanícené hemoroidové uzlíky také začnou mokvat a zapříčiní nepříjemné vyměšování sekretu. Tyto výměšky způsobují  zašpinění spodního prádla a v ojedinělých případech i  nepříjemný zápach.
      Spirála komplikací zánětlivých hemoroidových uzlíků se ale může otáčet ještě dále. Vytvoří-li se infikovaná dutinka ve sliznici, vznikne hnisavý vřed (absces), který může být odstraněn jen operací. Velmi nepříjemný je po vyprázdnění přetrvávající pocit cizího tělesa nebo pocit neúplného vyprázdnění stolice. Ve zvlášť neústupných případech se mohou vytvořit těžce se léčící trhliny ve sliznici, tzv. anální fisury, nebo vřídky v řitním otvoru,  které se zanítí a vedou ke vzniku píštělí, z nichž může vytékat hlen.
      Ve zcela ojedinělých případech může v důsledku opakované ztráty  krve dojít dokonce k chudokrevnosti.

Léčba

      Alfou a omegou je při léčení hemoroidů  zajistit  pravidelné snadné vyměšování. Toho může být  dosaženo  stravou s vysokým obsahem balastních látek (saláty, zelenina, ovoce, celozrnné výrobky) a dostatečným přívodem tekutin. Když se na sliznici análního otvoru vyskytují vyčnívající uzlíky a  praskliny, může se svalstvo uzavírající konečník křečovitě stahovat. Vyměšování je pak spojeno se silnými bolestmi. V  této situaci mohou pomoci místně užité čípky uvolňující křeče (obsahující spasmolytika).
      Zanítí-li se malé uzlíky nebo vytvoří-li se ekzémy, užívají se masti  zabraňující zánětům. Obsahují kortikosteroidy  a analgetika - prostředky proti bolestem. Dlouhodobé užívání kortikosteroidů  však  může vést k plísňovému  onemocnění konečníku a okolí řitního otvoru.  Příležitostně se mohou uzlíky spontánně ztratit (samy od sebe vyprázdnit a pak odpadnout). Někdy se hemoroidové uzlíky také změní  v nenápadné slizniční a kožní výstupky. Po odeznění zánětu se případně mohou hemoroidy oddělit od  zásobování krví nasazením gumového pásku (ligatura gumovým páskem). Hemoroid odumře a odloučí se.
      U zvlášť výrazných obtíží a nasledných  komplikací pomáhá operativní zákrok, při němž jsou hemoroidy odstraněny. Ale protože hemoroidy vznikají většinou v důsledku oslabení pojivové tkáně, objevují se často znovu, takže se nezřídka stávají nezbytnými opakované operativní zákroky.
      U hemoroidového hnisavého vředu (abscesu) se hnis vypouští rozříznutím abscesu skalpelem, a to v celkové  narkóze. Tento zákrok netrvá déle než pět minut, doléčení naproti tomu několik týdnů. Kůže nesmí být při infekci šita, protože by vřed mohl opět zhnisat. Rána se nechá otevřená a denně se vyměňuje obvaz.

Důležité upozornění

      „Zdraví od A -Z“ nemůže být v žádném případě zaměňováno s lékařkou radou. Při silných potížích, zřejmých tělesných změnách se bezpodmínečně poraďte s lékařem nebo lékárníkem před užitím léků. Zvláště těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

Preventivní opatření

      Pozvolné a pravidelné vyměšování může předejít hemoroidům. K tomu přispívá i výživa bohatá na balastní látky (saláty, zelenina, ovoce, celozrnné výrobky) s - velmi důležitým - dostatečným přísunem tekutin. Již existující hemoroidy se mohou zhoršovat tím, že vyklouznou  ze střeva a zanítí se. Pravidelný trénink  svaloviny řitního otvoru může vést ke stlačení žil a snížit tvoření uzlíků. Také lehká sportovní činnost (plavání) a vyvarování se mnohahodinového sezení může působit proti vzniku hemoroidů.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPLucia Ivanovova1. 11. 2013 10:13:46
ma osobne na hemeroidy Hemodin akut nepomohol. síce zaberie, trošku uľaví, ale nevylieči, ao to ide. sama som sa s hemoroidmi natrápila dosť dlho, škoda hovoriť. vyskúšala som snáď všetko čo bolo na trhu, až som narazila na anurex. ten lieči na báze kryoterapia, čo je liečba mrazom, a nielen že to je veľmi zaujímavé, tak to naozaj funguje, a lieči, čo je u hemoroidov to najdôležitejšie. väčšinou nedám na reklamy a nemám to rada, ale anurex môžem odporučiť

1
1Tereza22. 10. 2013 15:52:24
Hemeroidy mě trápí už nějaký ten pátek. Vždycky mám takové „lepší“ období, kdy je celkem klid, pomalu bych i zapomněla na všechny ty bolesti a pak se zase najednou objeví a je to peklo. Vím, že jsem si je nejspíš způsobila sama svým sedavým zaměstnáním, občas si dokonce říkám, že kdybych věděla, co mě čeká při práci v kanceláři, šla bych snad radši kopat pangejty, hlavně, abych neseděla :/ Zkoušela jsem několik různých přípravků, ale většinou mě to stálo jen spoustu peněz, ale účinek žádný. Jediný, po kterém jsem cítila zlepšení, je hemodin akut. Vyhovuje mi, že to nejsou jen léky (u kterých trvá třeba i dva dny než začnou vůbec zabírat), ale i mast, která je pro mě v těch nejkritičtějších chvílích záchranou.
0
2Lucia Ivanovova1. 11. 2013 10:13:46
ma osobne na hemeroidy Hemodin akut nepomohol. síce zaberie, trošku uľaví, ale nevylieči, ao to ide. sama som sa s hemoroidmi natrápila dosť dlho, škoda hovoriť. vyskúšala som snáď všetko čo bolo na trhu, až som narazila na anurex. ten lieči na báze kryoterapia, čo je liečba mrazom, a nielen že to je veľmi zaujímavé, tak to naozaj funguje, a lieči, čo je u hemoroidov to najdôležitejšie. väčšinou nedám na reklamy a nemám to rada, ale anurex môžem odporučiť
0
3Terka19. 8. 2014 17:15:49
Neznáte někdo tuhle mastičku http://mastnahemeroidy.cz/ ? Doporučovala mi ji známá, ale moc recenzí jsem na ni nenašla. Máte s ní někdo osobní zkušenost, díky.
Na tento komentář reaguje Jana [4],
Tento komentář reaguje na Terka [3]
0
4Jana19. 8. 2014 22:22:14
Ahoj terko,

pouzivala jsem ji take. Pouzivala jsem ji, ale uz jsem mela hemeroidy dost rozvinute, takze to nakonec stejne skoncilo operaci. Nemuzu rict tedy jestli mi vyrazne pomohla - mela jsem ale pocit ze se to nezhorsuje. Mozna kdyz se zacne pouzivat dost bro tak muzu pomo asi v kombinaci s dalsima lekama a spravnou stravou!

snad ti to pomuze a drzim palce!!
1
5Karel Beránek22. 8. 2014 9:09:21
Hemeroidy jednoznačně pomůže utlumit, nebo zcela odstranit BIDET. Sprchování zadku teplou a studenou vodou a dokonalá čistota análního otvoru, kdy bidet použijete zásadně vždy a během dne osprchujete, přinese úlevu a krásný pocit čistoty a budete mít prdelku jako batole a vše kolem bude k zulíbání a voňavé. Bez bidetu se neobejdete a nebudte chápat, že se nepoužívá všude a má ho málokdo. Bide - nový rozměr života a je po problémech !!!
2
6Sára25. 8. 2014 10:17:53
Jednoznačné ANO pro bidet. A nemusíte ani uvažovat o nákladném pořízení bidetu pevného, stačí zakoupit PŘÍDAVNÝ bidet, cena cca 1000 Kč, zabuduje se pod prkénko a hotovo.
Jinak obecně řečeno, sprchování konečníku ano, ale jako obrana před hemoroidy POUZE studenou vodou.
0
7Miloš18. 5. 2017 9:07:28
Mam už 4.rokem výhřez hemeroidu,očistu po stolici provádím umytím konečníku mýdlem.Jelikož jsem zkoušel jen Faktu gel,ale špinilo mi to boxerky přestal jsem stím.A po stolici trpím půl dne než to povolí.Občas to leduju asi 10.minut,ale je to stejné.Na netu je mnoho reklam na Anurex či Hemorex,což je chladivá tyčinka kolem 1000 kč.Nevím zda je to vhodné a účinné a dá se to mu věřit?Na operaci bych nešel to budu raději dál trpět..Zajímalo by mě jestli existuje ještě jiná účinná léčba včetně těch co píšu?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události