Genitální herpes

Genitální opar

Genitální herpes je virové puchýřnaté onemocnění kůže a sliznic, postihující oblast pohlavních orgánů a krajinu kolem konečníku. Původcem onemocnění je virus Herpes simplex (dále jen HSV). Pohlavní trakt infikují dva typy viru, typ 2 (HSV-2) i typ 1 (HSV-1). Ačkoli častěji je původcem HSV-2, není infekce HSV-1 vzácná, zejména u mladých žen. Nakažlivost onemocnění je středně vysoká a infekce se obvykle šíří pohlavním stykem. V místě nákazy vznikají puchýře, které rychle vředovatí. U mužů je infekce nejčastěji umístěna na pyji, u žen jsou postiženy velké stydké pysky a pochva nebo děložní hrdlo. Ložiska nemoci se šíří i na okolní kůži. Onemocnění se vyvine 4 až 7 dní po kontaktu a má tendenci se vracet, protože viry skrytě  infikují tzv. nervová ganglia („nervové uzliny“ - shluky nervových buněk, na něž se zde přenáší nervový vzruchy z jiných nervových buněk, resp. jejich vláken) v křížové krajině, v gangliích se znovu aktivují a znovu infikují kůži.

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      Prvotní nákaza je bolestivější a má delší průběh. Nejdříve se obvykle objeví svědění a bolestivost bez viditelného ložiska na kůži nebo sliznici, později v tomto místě vznikne malá začervenalá skvrnka. Pak se vytvoří malá skupinka bolestivých puchýřků; a většinou se do 10 dnů hojí s jizvením. Mízní uzliny v tříslech jsou obvykle mírně zvětšené a citlivé.

      Ložiska oparu se mohou vyskytnout u mužů na pyji, předkožce a žaludu pyje, u žen na stydkých pyscích, poštěváčku, hrázi, v pochvě a na děložním hrdle. U homosexuálních mužů a u žen zaměřených na konečník mohou být ložiska na kůži kolem konečníku i uvnitř v konečníku na jeho sliznici.

      Kromě místních příznaků může nemocný při prvotní nákaze pozorovat malátnost, zvýšenou teplotu, obtíže s močením (kvůli přechodnému reflexnímu ochrnutí močového měchýře) a obtíže s chůzí (pro bolestivost ložisek).

      U nemocných se sníženou buněčnou imunitou (např. při HIV infekci) mohou ložiska přetrvávat nebo se dokonce zvětšovat ještě několik týdnů. Tento neúspěch v léčbě upozorňuje na nutnost vyloučit HIV infekci.

Vyšetření

      Diagnóza je stanovena obvykle na základě příznaků nemoci, a může být potvrzena kultivačním vyšetřením (stěr ze spodiny zvředovatělých ložisek a průkaz přítomnosti viru na speciální tkáňové kultuře). Další diagnostickou možností je tzv. serologické vyšetření, tj. vyšetření krevního séra na přítomnost protilátek (Vyšetření se provádí dvakrát v odstupu 10 až 14 dní a hodnotí se event. vzestup hladiny protilátek, který je typický pro prvotní infekci.). Okamžitá diagnóza může být stanovena mikroskopickým vyšetřením po speciálním barvení materiálu získaného stěrem z ložisek nákazy.

Komplikace

      Genitální herpes může být komplikován zánětem mozkových blan. Prvotní infekci virem HSV komplikují často příznaky porušené funkce tzv. autonomních nervů v křížové oblasti (zprostředkují činnosti neovladatelné vůlí). Tyto poruchy zahrnují neschopnost močit, zácpu a impotenci u mužů.  

      Ložiska umístěná mimo pohlavní orgány, obvykle na hýždích, v tříslech nebo na stehnech se mohou vyskytnout při šíření nákazy podél nervových vláken nebo po přímém zanesení infekce. Tento poslední způsob  šíření je příčinou příležitostné infekce prstů nebo oka.

      Zdaleka nejběžnější komplikací genitálního herpesu je návrat nemoci (tzv. recidiva), obvykle omezená na jednu stranu těla, mírnější než prvotní nákaza. Pravděpodobnost opakování infekce je vyšší u 2. typu HSV (80%) než u HSV-1 (50%).

Léčba

      Účinným lékem herpetické infekce pohlavních orgánů, konečníku a úst je acyklovir. Lék omezuje šíření viru a zmírňuje příznaky u prvotní i opakované nákazy, léčí vleklé onemocnění u pacientů se sníženou obranyschopností. Ale ani včasná léčba prvotní infekce nezabrání jejímu přechodu do skrytého stadia ani opakování nemoci.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPIveta26. 1. 2017 10:21:51
Gen,herpes jakož i labiální herpes je na celý život, trpím tím taky po mnoho let.Pomáhají acikloviry,ale pokud se přestanou brát, zas se herpes může objevit.Mohu doporučit homeopatika, ale ty musí předepsat homeopat, který ale i jejich vhodnost přeměří na přístroji.V Praze např.Dr.Wankatová,ale je třeba se mrknout na PC,jsou i jiní lékaři.Je třeba taky posilovat imunitu.Sama s tímto neřádem bojuji po mnoho let,vyhráno nemám, i když beru homeop.,stejně se mi opary dělají, i když míň,měla jsem je ale velmi rozbujelé díky nevhodné léčbě od špatných homeopatů,kteří mi dávali nesprávné léky a špatné potence.Jinak na porod je to špatné, dělá se v tomto případě císař.

1
1iveta23. 1. 2017 22:34:01
prosim muzete mi nekdo pomoct me dceri zjistili genitalni herpes bere leky ale ted ji rekl dokrot po vsech vysetreni ze to ma na cely zivot ziju v canade myslite ze v cesku by byl nejaky lek na to aby se vilecila je ji tepve 18 let bojim se ze by nemusela mit v budoucnu deti prosim porad te mi nekdo jsem zoufala a bojim se o dceru ma velke deprese predem dekuji za odpoved
0
2Iveta26. 1. 2017 10:21:51
Gen,herpes jakož i labiální herpes je na celý život, trpím tím taky po mnoho let.Pomáhají acikloviry,ale pokud se přestanou brát, zas se herpes může objevit.Mohu doporučit homeopatika, ale ty musí předepsat homeopat, který ale i jejich vhodnost přeměří na přístroji.V Praze např.Dr.Wankatová,ale je třeba se mrknout na PC,jsou i jiní lékaři.Je třeba taky posilovat imunitu.Sama s tímto neřádem bojuji po mnoho let,vyhráno nemám, i když beru homeop.,stejně se mi opary dělají, i když míň,měla jsem je ale velmi rozbujelé díky nevhodné léčbě od špatných homeopatů,kteří mi dávali nesprávné léky a špatné potence.Jinak na porod je to špatné, dělá se v tomto případě císař.
0
3Ellie 20. 2. 2017 15:10:06
Chtěla bych se zeptat, jestli má někdo s tímto zkušenosti, v pátek jsem byla na pohotovosti , když mne pan gynekolog vyšetřil řekl mi že mám akutní zánět pochvy,a předepsal mi macmiror complex 500,za čtyři dny užívání se mi objevili červené pupínky asi šest, a pálí to , tak jsem si říkala jestli to není třeba alergická reakce na léky , ale v příbalovém letáku nebylo nic takového napsáno, tak jestli to není něco jiného ...Jsem docela v panice...
10
4michaela2. 3. 2017 18:22:08
Nevěřte všemu co se píše na internetu.... a hlavně nestresujte a myslete pozitivně, herpes neni AIDS, dá se snadno výlečit a že je na cely život? hloupost... mě se to udělalo s přítelem jednou v životě, měla jsem to tak moc oseté že jsem nemohla se ani utřít po použití WC .... přítel to samé, vylečili jsme se pouze masitčkou herpesin a vitaminy B complex od te doby se nám to nevratilo a ani na to nejak nemyslim :D a je to už asi 5 let...... místo toho aby vas doktori uklidnovali tak mi spise prijde ze lidi jen děsí......
1
5Iveta8. 6. 2017 20:56:48
reakce na Michaela- tak to můžete být jen šťastní, že se vám opar neobjevil zase, protože je to nákaza na celý život, virus je usídlen v nerv. gangliích a reaktivuje se, bohudík pro někoho jen málokdy a bohužel pro jiného velmi často! Já tímto trpím mnoho let, léčba u lékařů, u homeopatů a nic nezabírá, žádné přípravky a léky, vitamíny, nic.Proč tomu tak je, mi nikdo dosud nebyl schopen vysvětlit,
1
6Halča27. 9. 2017 11:03:47
Zdravim vše muže mi negdo podtverdit že herpes se neprenaši pohlavnim stykem?predem děkujo
1
7Veronika17. 11. 2017 22:28:57
Genitálním herpesem jsem onemocněla poprvé v roce 2014. Měla jsem kvůli tomu neschopenku protože jsem nemohla ani chodit jak šílené to bylo. Bolestivé puchýře, wc to byl horor, utřít se to byl teprve zážitek doprovázející slzy v očích. A dojít si na velkou? Ani jsem nejedla, jak jsem se bála. Měla jsem to všude. Desítky puchýřů. Vagína, stydké pysky, okolí řitního otvoru. Asi po šílených 15.dnech, tuny antibiotik a mastí to zmizelo a po 3.letech to tu mám znovu. :-( Naštěstí ve slabší míře a jen okolo řitního otvoru. Hned jsem do sebe začla sypat Herpesin antibiotika tak uvidíme. Tenhle neřád to je teda fakt něco. Nikdy nevím co to způsobí, jsem čistotná, přítele mám několik let a že bychom dělali anální styk a pak vaginální na střídačku to vážně ne. Ale jedné věci jsem si všimla a to, že se to objevilo ve stejnou dobu a to na podzim. Možná oslabená imunita? Kdo ví.
1
8Lucina12. 1. 2018 18:07:15
Já mám taky zkušenost, že se genitální herpes vrací a to bohužel až příliš často :-( Nakazila jsem se od svého přítele, a když jsem teď po ukončení vztahu styk neměla několik měsíců, stejně se mi herpes objevuje 1-2x měsíčne, nejnovější "objev" je kolem celého konečníku a to je tedy bolest :-(
Kéž by někdo uvedl na trh lék, který nám pomůže...
1
9Lucina12. 1. 2018 18:08:42
Moje doktorka mi řekla, že prý možná v zahraničí existuje nějaká léčba, nemáte prosím někdo zkušenost, informace, kde, jak se k těmto lékům dostat?
1
10ludacris29. 11. 2020 20:50:36
Ahoj Luci, pokud máš zájem se o tom pobavit, budu rád, nejsi v tom sama neboj. můj mail ludacris@email.cz ozvi se

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události