Genitální bradavice

      Genitální bradavice představují infekční virové onemocnění, které je vyvoláno některými typy lidských papilomavirů (typy 1,2,6,11,16 a 18). Onemocnění se obvykle šíří pohlavním stykem. Má inkubační dobu (tj. dobu od okamžiku nákazy do objevení příznaků nemoci) od 1 do 6 měsíců. U mužů se vyskytuje nejčastěji na pyji, včetně předkožky, i při zevním ústí močové trubice, u žen na zevních rodidlech, v pochvě, na děložním hrdle a na hrázi. U homosexuálních mužů je můžeme vidět na kůži kolem konečníku, popřípadě i uvnitř východové části konečníku (tzv. análního kanálu).

      Nákaza genitálními bradavicemi v USA vzrostla za posledních 10 let na dvojnásobek  a je pro lékaře velmi důležitou infekcí, zejména kvůli  návaznosti na vznik zhoubného bujení.

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      Genitální bradavice jsou zpočátku malá, měkká, vlhká, vyvýšená místa růžové až rudé barvy. Ložiska rychle rostou, stávají se stopkatými. Obvykle jich v jedné oblasti bývá několik a mají květákovité vzezření. U těhotných žen, pacientů užívajících léky na potlačení imunity (např. po transplantaci orgánů) a při poškození kůže nadměrnou vlhkostí rostou genitální bradavice ještě rychleji.

Vyšetření

      Genitální bradavice můžeme obvykle identifikovat podle jejich vzhledu. Důležité je jejich odlišení od zhoubného kožního bujení (rakoviny), proto při nejisté diagnóze má být vždy odebrán vzorek tkáně k mikroskopickému vyšetření. Totéž platí pro ženy s bradavicemi na děložním hrdle.

Léčba

      Zatím žádný léčebný postup není ideální.

      Genitální bradavice mohou být odstraněny vypálením elektrickým nožem (tzv.elektrokauterizací), laserem, zmrazením ložisek na extrémně nízké teploty s jejich následným postupným odlučováním (tzv. kryoterapie) nebo klasickou chirurgickou technikou, tedy vyříznutím (tzv. excize). Všechny výše uvedené výkony jsou prováděny v místní nebo celkovém umrtvení.

      Rozšířené je místní použití podofylinu nebo kyseliny trichloroctové, tato metoda však obvykle vyžaduje mnohonásobné použití v průběhu několika týdnů až měsíců; přesto je tento způsob léčby často neúspěšný. 

      Pro ložiska v oblasti močové roury je účinná thiotepa. Místní aplikace 5-fluorouracilu 2 až 3krát denně samotným pacientem je vysoce účinná, ale pacient musí být sledován pro možný (byť velmi vzácný) vznik náhlého uzávěru močové trubice.

      Mají se vyšetřit sexuální partneři, včetně provedení testů na vyšetření protilátek příjice, aby se odlišilo toto sexuálně přenosné onemocnění.

      Časté je opětovné vzplanutí nákazy (tzv. relaps). Tento stav vyžaduje znovu přeléčení.

      U úporných genitálních bradavic, nereagujících na uvedené léčebné metody, existují určité zkušenosti s podáváním interferonu α; tato látka  je podávána buď přímo do bradavic, nebo jako injekce do svalu. Studuje se optimální způsob jeho podávání a dlouhodobé výsledky léčení 

Komplikace

      U žen, které mají bradavice na děložním hrdle, dochází k předrakovinným změnám, popřípadě i ke vzniku rakoviny děložního hrdla. Je doporučováno preventivní gynekologické vyšetření jedenkrát za půl roku včetně tzv. kolposkopického vyšetření (vyšetření pochvy a děložního čípku pomocí speciálního optického přístroje - kolposkopu) a cytologického vyšetření děložního hrdla (průkaz případných. buněčných nepravidelností pomocí mikroskopu), aby byly předrakovinné stavy včas prokázány a léčeny. 

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1MartinkaV13. 5. 2013 18:07:55
A nejlepší prevencí je partnerská věrnost a pravidelné gynekologické prohlídky...
0
2Bilka25. 2. 2014 7:12:10
A nejlepší prevencí je partnerská věrnost a http://www.valtrexhome.com
1
3janka18. 3. 2014 23:03:12
partnerská věrnost? a když si to přinesl od té bývalé kurvy tak nenaděláš nic...
0
4anna bila1. 5. 2019 9:27:38
Můj doktor prakticky mě nepomůže protože mě léčil na něco měsíc , nepoznal že jsou bradavice genitální a na kožní ambulanci byla další umrtvovaci injekci.. nechci a další zákrok lasereroví nejdu , vypalováníl laserm protože tu nemohla vydržet tu bolest a pár mě tam nechala bradavice a napsala mí Mastičku ale horšilo mě to a u gynekologa jsem byla taky , jen mě vyšetřil pochvu jestli tam něco neroste a nic tim neudelal
bojím se rakoviny čipku
Odmítán co je s zákroky s bolestí a nějaký mazaní masticek ,, roztoky čekat týdny něž to zmizí , laserem zákrok nechci bolí to dusík ten taky bolí ,. Něco bez bolesti

Chtěla bych Nějaký přípravek co to upadne hned ale bez bolesti už nechci čekat týdny

a bojují s tím dlouho , asi 4.5 měsícu chci klid konečně klid jsem s toho zoufala uz nevím jak dal

Jak se odstraní bradavice genitální úplně? na dobro

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události