Gangliom

Ganglion

Jako ganglion se označuje kulovitý hladký výrůstek, který se vyskytuje v blízkosti kloubů a šlach na rukou nebo nohou. Jedná se o vychlípeninu pouzdra kloubního, vzácněji pochvy šlachové. Stěna gangliomu je tvořena tuhým vazivem, obsah je rosolovitý. Ganglion je častější u žen, na rukou zpravidla bývá na zadní straně zápěstí a na hřbetu prstů, na dolních končetinách se vyskytuje nejvíce na hřbetu nohy nebo v jamce podkolenní, zvláštní lokalizace může být v menisku kolenního kloubu. Na jiných částech těla se vyskytuje zřídka. Z medicínského hlediska se jedná o cystu (tedy dutinku s obsahem), která je nejasného původu a je vyplněná rosolovitou hmotou.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

Tekutina uvnitř gangliomu promazává také šlachová a kloubní pouzdra, jedná se o tak zvanou synoviální tekutinu. Gangliom může způsobovat bolest tlakem na okolní tkáně. Při lokalizaci gangliomu v menisku kolenního kloubu se projevuje typicky přeskakováním při pohybu nebo blokádami kolene. Za jeden z  významných faktorů přispívajících ke vzniku gangliomu se považuje delší dobu trvající dráždění v  příslušné oblasti těla nebo proběhlá infekce a úraz v místě nálezu gangliomu. Proto se také gangliomy častěji objevují u sportovců, zejména gymnastů. Ganglion není sám o sobě nebezpečný, vadí pouze svou přítomností v blízkosti kloubu. Protože se může postupně zvětšovat ( velikost gangliomu může být od velikosti hrášku až po velikost slepičího vejce), je možné, že začne vadit nejen svým vzhledem (kosmetický defekt – nevzhledná boule), ale může vadit také i normálnímu pohybu v příslušném kloubu. V některých případech ganglion vyvolává bolest, zejména když se nachází v blízkosti některého nervu probíhajícího v postižené oblasti. Ganglion se nikdy nešíří do jiných částí těla. Gangliomy se mohou stejně náhle objevovat a náhle zase zmizet, v některých případech mohou samovolně i definitivně vymizet. Obvykle se tak stává, jestliže je postižený kloub uveden do klidového režimu a je omezeno dráždění jeho okolí. 

Léčba

Při vyšetření pohmatem hmatáme buďto tuhý, elastický útvar s obsahem tekutiny, nebo jindy nalézáme útvar tvrdý tak, že připomíná kostní výrůstek. Jestliže gangliom u pacienta nevyvolává žádné obtíže a nevadí kosmeticky, tak je nejlepší jej ponechat bez léčby. Důvodem k odstranění bývá ve většině případů snaha po kosmetické úpravě, spíše než bolest, kterou gangliom v některých případech vyvolává. Dřívější léčebné metody k odstranění gangliomu spočívající v jeho rozdrcení tlakem (například tlak palce ruky) nebo úderem (například úder kladívkem nebo knihou) nelze doporučit, a to zejména pro vysoké procento možnosti recidivy (tedy opětovného vytvoření gangliomu). Některými lékaři běžně používanou metodou léčby gangliomu je napíchnutí útvaru injekční jehlou a odsátí uvnitř obsažené synoviální tekutiny injekční stříkačkou, případně ještě s následným výplachem roztokem s obsahem kortikoidů (tj. hormonálních léků). Nebo jestliže je obsah gangliomu rosolovitý, a tedy nejde jeho obsah odsát injekcí. Pak přichází v úvahu provedení tzv. marsupializace (tedy otevření gangliomu s jeho vyústěním   navenek).

Tyto léčebné metody ovšem nemají proti úplnému odstranění útvaru žádnou výhodu. Správným a nejlepším způsobem léčby gangliomu je radikální odstranění celého útvaru operačně. Jedná se o menší operační zákrok, obvykle k jeho provedení postačí pouze místní znecitlivění. Po provedené operaci je nutné postiženou končetinu po dobu hojení ponechat v klidovém režimu, nejčastěji formou uložení do dlahy. Často se po výkonu podávají léky k tlumení bolesti (tzv. analgetika), které mají současně protizánětlivý účinek. Působí tak nejen k mírnění pooperačních bolestí, ale také jako jakási prevence opětovného vzniku gangliomu. Ten se může totiž znovu vytvořit dokonce i po jeho operačním odstranění, a to zejména v takových případech, jestliže se při operačním výkonu nepodaří odstranit i příčinu nahromadění tekutiny. Gangliom uložený v menisku kolenního kloubu představuje indikaci k  menisektomii (tedy k operačnímu odstranění menisku). Někteří lékaři doporučují v léčbě gangliomu i některé alternativní postupy, jako jsou například zahřívání nemocného místa pomocí obkladů, nebo koupele ve vřídelní či mořské vodě. O úspěšnosti těchto metod ovšem 6neexistují žádné spolehlivé informace. Pracovní neschopnost po operačním odstranění gangliomu bývá zpravidla v rozsahu 10 až 14 dní (podle typu vykonávané práce). Při opakovaném výskytu gangliomu a při jeho výskytu v tělesných oblastech namáhaných při práci je v některých případech dokonce nutné uvažovat i o změně zaměstnání.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Renata Rakova6. 4. 2017 11:12:45
Dobry den,
Pred par mesici jsem si narazila prostrednicek prave ruky. Uraz se mi dele nehojil, byl bolestivy a prostredni kloub otekl, tak jsem sla na orthopedii na rentgen. Tam mi rentgenem zjistili, ze mam kostni cystu na kosti mezi druhym a tretim kloubem a urazem se vnitrni tekutina vylila z kosti na povrch. Hybnost po urazu se mi podstatne zlepsila, ale otok tam mam stale. Vaham o operaci a slysela jsem, ze je vhodne do prostoru cysty v kosti voperovat castecku jine me kosti (napr) ze zapesti.
Chtela bych se optat jestli byste doporucovali operaci nebo jeste pockat jak se situace vyvine. Jaka rehabilitace by se po takovem zakroku (operaci) provadela? Posledni otazku mam jestli by bylo mozno operaci provest jen v castecne anestesii nebo by bylo vhodnejsi celkova. Z operace mam strach, protoze mam problem na prave ruce a denne ji pouzivam k me praci v kancelari na pocitaci. Predem moc dekuji za Vas cas a radu.
S pratelskym pozdravem,
Renata

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události