Divertikulitida

      Divertikulitida neboli zánět střevní výchlipky je nejčastější komplikací divertikulózy (viz. článek). Nejobvyklejším místem výskytu postižení je esovitá klička (sigmoideum) tlustého střeva;  zde se objevuje u 94 % osob postižených divertikulitidou.

      Divertikulitida vzniká nejspíše infekcí sliznice výchlipky vyvolané městnáním stolice ve výchlipce, odkud se nemůže úzkým krčkem vyprázdnit, a jejímž tlakem vznikne ve výchlipce odúmrť sliznice.

      Divertikulitida je závažné onemocnění, zejména u starších osob a u nemocných užívajících hormonální léčbu kortikoidy (např. Prednisonem) nebo jiné léky zvyšující riziko infekce.

Kapitoly

Příznaky, stanovení diagnózy

      Příznaky:V okamžiku vzniku zánětu střevní výchlipky se objeví především bolesti břicha (v případě postižení esovité kličky v oblasti levého podbřišku); dalšími příznaky jsou nucení na zvracení, zvracení, zástava odchodu větrů a stolice, zvýšená teplota a zrychlení tepu.

      Fyzikální vyšetření: Kromě bolestivosti při pohmatu břicha lze někdy vyhmatat i bolestivý válcovitý útvar v levém podbřišku, případně i stažení svalů břišní stěny při zánětu pobřišnice.

      V laboratorním vyšetření nacházíme zvýšení počtu bílých krvinek v krvi (leukocytózu), zvýšenou sedimentaci a zvýšení hladiny tzv. C-reaktivního proteinu v krevním séru (CRP, bílkoviny, která je ukazatelem zánětu v těle).

      Ze zobrazovacích metod je v akutním stadiu choroby využívána zejména počítačová tomografie (CT), případně ultrazvukové vyšetření, v klidovém stadiu je suverénní metodou při průkazu divertikulózy rentgenové vyšetření tlustého střeva s použitím kontrastní látky (tzv. irigografie).

Průběh onemocnění, komplikace

      Přestupem zánětu z výchlipky do okolí tlustého střeva vzniká tzv. perikolitida, v případě postižení esovité kličky hovoříme o tzv. perisigmoiditidě. Masa zanícené tkáně v okolí tlustého střeva bývá prokazatelná pohmatem. Zkapalněním zanícené tkáně nebo proděravěním stěny výchlipky do přilehlé tkáně vzniká tzv. perikolický absces (ohraničené ložisko hnisu); kromě výše zmíněných příznaků se projeví známkami sepse (otravy krve). Prasknutím zánětem postižené výchlipky do močového měchýře nebo pochvy vznikne pištěl, projevující se přítomností vzduchu a stolice v moči, resp. nekontrolovaným únikem plynů a stolice pochvou. Zánětlivá tkáň v okolí tlustého střeva může postupným přestupem zánětu vyvolat tzv. purulentní peritonitidu (hnisavý zánět pobřišnice). Zánět pobřišnice vzniká rychle, pokud dojde k proděravění výchlipky a vylití střevního obsahu do volné břišní dutiny - sterkorální peritonitida. Příznaky vyplývají z rozsahu postižení pobřišnice; nacházíme svalové stažení břišní stěny, zrychlený tep, pokles krevního tlaku a rychle nastupující šok.

Léčba

      Léčba divertikulitidy je zpočátku tzv. konzervativní (neoperační), spočívající v zavedení klidového režimu, omezení potravy podávané ústy,  v podání infuzí a antibiotik.

      Operační léčba je akutní nebo plánovaná. Akutní operace je nezbytná při zánětu pobřišnice, dále pak při pozánětlivém zúžení průsvitu střeva; spočívá v odstranění postiženého úseku nebo  jeho vyřazení z pasáže tráveniny založením střevního vývodu. Perikolické abscesy lze ošetřit napíchnutím (punkcí) za kontroly počítačovou tomografií. Plánovaně jsou operováni pacienti s píštělemi, zúžením průsvitu střeva nebo osoby po dvou a více epizodách divertikulitidy. Je odstraněn úsek střeva s výchlipkami, včetně případné píštěle.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

26
1luurencovi@email.cz20. 10. 2012 18:14:16
jake je nejvhodnejsi antibiotikum na devirtikulidu pri zanetu ana zanet mocovich cest pokazde bez vysvetleni dostanu neco jineho a bojim se zeptat dekuji
2
2sestradany@seznam.cz1. 6. 2013 14:53:44
mam divertikly, nyni u me probiha zanet v tlustem streve mam bolesti celeho bricha vcera jsem dostala antibiotika, normix, uzivam metypred na revma nemuze me uskodit dekuji
0
3sochorova irena1. 6. 2013 15:08:07
mam divertikly nyni u me probiha zanet v tlustem streve beru antibiotika-normix,jinak mam jeste revma a uzivam metypred docetla jsem se na letaku ze to neni dobre dokonce nebezpecne muzete me prosim odpovedet dekuji.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události