Crohnova choroba

Morbus Crohn

     Crohnova choroba je chronický zánět střeva. Spolu s ulcerózní kolitidou (colon = tlusté střevo) patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním střeva. Často je postižen pouze poslední úsek tenkého střeva a tlusté střevo, ovšem v nejhorších případech může zánět postihnout i jiné oddíly trávicího traktu, od úst až po konečník.
      Obzvláště často jsou nemocní mladí lidé mezi 16. a 30. rokem života, poměr mezi ženami a muži je relativně vyrovnaný. Málokdy se stává, že nemocí trpí také děti a starší lidé.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Příčiny onemocnění jsou dodnes bohužel neznámy. Crohnova choroba se často vyskytuje u různých členů rodin - to ukazuje na dědičné předpoklady. U přímých příbuzných postiženého je riziko, že se u nich jednou také vyvine chronický zánět střeva, asi 30x vyšší než u ostatního obyvatelstva. Obyvatelé měst trpí touto nemocí častěji než obyvatelé venkova, dosud se ale nepodařilo přesně zjistit, jaký vliv má na nemoc životní prostředí.
      Protože se toto chronické zánětlivé onemocnění vyskytuje podstatně více ve vyspělých zemích než rozvojových, vzniká podezření, že by nemoc mohla souviset se složením naší stravy, v níž je vysoký podíl rafinovaného cukru, ztuženého tuku a stabilizátorů.

Průběh

      Crohnova choroba je chronické onemocnění střeva. U 35% pacientů je postižen poslední úsek tenkého střeva (ileum), u 45% ileum i tlusté střevo, u 20% pouze tlusté střevo. Zánět prostupuje všemi vrstvami střevní stěny,  a nemoc probíhá nárazovitě - s fázemi s vysokou zánětlivou aktivitou a silnými potížemi se střídají fáze relativního klidu, ve kterých může pacient žít normálním způsobem. Potíže se ovšem mohou objevovat zcela nepředvídaně a různě intenzivními bolestmi.
      Typickými projevy Crohnovy choroby jsou časté bolesti břicha (především v pravém podbříšku), kašovité až tekuté průjmy doprovázené občas bolestmi, horečka, chudokrevnost a snížená chuť k jídlu. Počet stolic za den může být až 15. Protože je zanícené střevo většinou velice omezené ve své funkčnosti, není ani schopno vstřebávat důležité látky z potravy. Vzniká podvýživa a velký pokles váhy. Je-li ve stolici krev, dochází po delší době k chudokrevnosti.
      Dalšími znaky onemocnění mohou být změny v okolí  řitního otvoru, bezbolestné trhlinky ve sliznici (fisury), nebo také hluboké píštěle (fistule). Často pak nejdříve vznikne podezření na hemoroidy. (Pod pojmem fistule se rozumí hluboké trhliny ve sliznici i stěně střeva, které mohou zasahovat i do okolních orgánů nebo v okolí řitního otvoru pronikat kůží.) Občas se ve střevě mohou vytvořit i hnisavé vředy. Zánět střevní stěny v ní může způsobit jizvy a případně vyvolat zúžení střeva (stenóza). Typickými příznaky hrozícího uzávěru střeva jsou ztráta chuti, zvracení a prudké křečovité bolesti břicha (kolika).
      Kromě toho může být onemocnění doprovázeno symptomy ve vzdálených orgánech - záněty kloubů, zánět sliznice úst (aftózní stomatitida), kůže aj.

Následky

Při dobré lékařské péči a včasně započaté léčbě nového vzplanutí zánětu mohou téměř všichni pacienti vést normální život. Ze zkušenosti je známo, že intenzita potíží se s trváním nemoci zmenšuje.
      Komplikace, jako jsou píštěle, abscesy ve střevní stěně nebo stenóza, mohou být většinou vyřešeny  pouze chirurgickým zásahem.
      Snížená chuť k jídlu, z toho vyplývající snížený příjem potravy kvůli bolestem břicha vedou k snižovaní váhy a deficitu pro tělo důležitých látek, například bílkovin, vitamínů nebo minerálů. Tyto poruchy je třeba vyrovnávat dietou.

Rozpoznání/prohlídka

      Protože jsou na počátku onemocnění potíže pouze velice mírné a poměrně necharakteristické, uplyne v některých případech mnoho měsíců až let, než je určena správná diagnóza. Bolesti počínající Crohnovy choroby bývají někdy  zaměněny například se zánětem slepého střeva.
      Vzhledem k tomu, že i střevní infekce způsobené různými původci (například salmonelami) se projevuji příznaky jako je průjem, bolesti břicha a horečka, musí lékař vždy provést mikrobiologické vyšetření stolice. Pro stanovení diagnózy je důležité vyšetření orgánů v břišní dutině rentgenem a ultrazvukem. Při vzniku podezření na Crohnovu chorobu je provedena endoskopie, která umožní prohlédnout sliznici střeva a případně zjistit zarudnutí, malé povrchové změny sliznice (afty) nebo rozsáhlé vředy.
      Při endoskopii jsou ze stěn střeva odebrány malé kousky tkáně (provedena biopsie), a v histologické laboratoři je zjištěn charakter zánětu.
      Přesné rozlišení Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy je většinou možné až díky tomuto vyšetření. Z krevního obrazu může lékař zjistit, jak rozsáhlý je zánět.

Léčba

      Úplně vyléčit Crohnovu chorobu zatím bohužel není možné, protože se stále neznají přesné příčiny vzniku zánětu. Cílem léčby je proto snížení aktivity zánětu  a udržení choroby ve stádiu klidu. Uvádí se, že u 25 - 30% postižených dojde i bez použití léků ke spontánnímu uzdravení, je ale pravděpodobné, že v takových případech nebyla diagnóza správná a nebyla rozpoznána bakteriální příčina zánětu (často jde o infekci bakterií Yersinia enterocolitica). Jaké jsou možnosti léků?

 Kortikosteroidy 
      V aktivní fázi zánětu jsou dosud v praxi kortikosteroidy nejdůležitějším prostředkem léčby (např. prednison). S užíváním kortikosteroidů je bohužel spojena řada vedlejších účinků (otoky obličeje a bérce, tloustnutí nebo osteoporóza). Je-li ovšem střevo zanícené, jsou tyto léky nepostradatelné.

5-aminosalicylová kyselina
      Tato účinná látka je označována také jako 5-ASA nebo mesalazin (k dostání pouze v lékárně na lékařský recept). Mesalazin je snášen podstatně lépe než kortikosteroidy a je předepisován pacientům s jen  mírně aktivním zánětem. Léčba mesalazinem jako udržovací terapie je velice účinná proti novému vzplanutí akutního zánětu.

Antibiotika
      Antibiotika jako například metronidazol nebo ciprofloxacin (pouze v lékárnách na lékařský předpis) jsou vhodná při vzniku infikovaných píštělí a vředů. Imunosupresivní léčba je nejúčinnější metodou, jak dlouhodobě potlačit chronický zánět. Starší přípravky (azatioprin, cyklosporin) bohužel při dlouhodobém užívání mají řadu nežádoucích účinků. V poslední době se mimořádně osvědčil nový přípravek infliximab, protilátka proti tzv. faktoru TNFalfa, který je hlavním faktorem odpovědným za vznik a udržování zánětu střevní sliznice. Bylo ověřeno, že již krátkodobé podávání infliximabu na několik měsíců zastaví zánět a umožní obnovení normální sliznice střeva. Zkušenosti s léčbou jsou ovšem zatím jen několikaleté.
      Cenou za vysokou protizánětlivou účinnost je celkové oslabení protiinfekční imunity. Lék je proto třeba používat jen ve vybraných, zvláště závažných případech, a pacienty je třeba mít pod kontrolou. Léčba je také velmi nákladná.

Chirurgická léčba
      Chirurgický zásah představuje východisko při komplikacích, jako je zhnisání slizničních vředů (abscesy), píštěle, uzávěr střeva. Po provedeném chirurgickém zásahu, při kterém jsou většinou odstraněny nejpoškozenější části střeva, se daří pacientovi zpravidla již po krátké době podstatně lépe. U některých pacientů musí být po operaci dočasně vytvořeno umělé vyústění střeva na povrch těla (ileostomie nebo kolostomie). Operace ovšem neléčí celkovou chorobu. Zánět se může znovu objevit, pouze s tím rozdílem, že to bude na nových místech střeva.

Crohnova choroba u těhotných žen

     Ženy trpící Crohnovou chorobou mohou být těhotné, aniž by dítě nějak poškodily. Pravděpodobnost komplikovaného průběhu těhotenství se nijak neliší od zdravých žen. To platí i pro ženy, které musely podstoupit kvůli zánětu operaci, či mají dokonce umělý vývod střeva z těla. V každém případě by ale mělo být těhotenství pod stálou kontrolou ženského lékaře a internisty-gastroenterologa.

 

V úvahu by měly být brány tyto zásady:

     Ve fázích s vysokou zánětlivou aktivitou by neměla žena otěhotnět, protože akutní zánět vyžaduje léčbu vysokými dávkami léků. Kromě toho se mohou potíže v době těhotenství zhoršit. Ve fázích vyšší zánětlivé aktivity je ale pravděpodobnost otěhotnění stejně snížena.

     Nemoc se zpravidla nezhoršuje, dojde-li k otěhotnění během klidového stádia. Nejvýhodnější čas pro založení rodiny by měl být v každém případě dobře prodiskutován s ošetřujícím lékařem. Objeví-li se Crohnova choroba poprvé až v době těhotenství, není to důvod pro interrupci (přerušení těhotenství). Pomocí dnešních léků a  speciální diety může být nemoc velice dobře zvládnuta i v době těhotenství.

     Mesalazin nebo kortikoidy nemají žádné škodlivé účinky na plod. Nebrání ani kojení,  ale v době kojení by měly být dávky léků sníženy na možné minimum. Léky jako  azatioprin nebo metronidazol by neměly být v době těhotenství podávány vůbec.

     Než se rozhodnete snižovat nebo zvyšovat dávky, vždy se nejdříve poraďte s ošetřujícím lékařem. V opačném případě si můžete vážně ublížit.

Časté dotazy

      Mohu sám něco udělat  pro zlepšení nemoci?
      Ano. Tělesný klid, vyrovnaný způsob života a přesné dodržování opatření provedených lékařem pomohou držet nemoc co nejlépe pod kontrolou. Pokuste se co nejvíce omezit stres a napětí, neboť i duševní napětí a vyčerpání mohou hrát velice důležitou roli při vzniku nového zánětu. A hlavně: nekuřte. Kouření zvyšuje pravděpodobnost výskytu nového zánětu.

      Existují nějaká zvláštní dietní opatření?
      Nějaká speciální dieta pro Crohnovu chorobu neexistuje. Jezte, co vám chutná, a omezte, co vám vždy dělalo problémy. Dávejte pozor na vyrovnanou zdravou výživu. Ztratíte-li na váze, může pomoci obohacená dieta (dieta pro sportovce). Trpíte-li zúžením střeva, omezte příjem vláknin.

      Mám jako pacient s Crohnovou chorobou vyšší riziko rakoviny?
      Pacienti s Crohnovou chorobou mají nepatrně zvýšené riziko vzniku rakoviny tenkého  nebo tlustého střeva. Nádorová onemocnění jsou ale i při mnoho let trvajících zánětech tak vzácná, že stačí chodit pravidelně na preventivní vyšetření. Ta sice nejsou nezbytná, ale tím že zajdete jednou za čas k lékaři, rozhodně nic neztratíte!  

      Je endoskopie bolestivá?
      Ne, je ovšem nepříjemná. U citlivých a bojácných pacientů může lékař použít uklidňující  léky a léky proti bolestem. Endoskop (tenká ohebná trubice vedoucí světlo) detailně ukáže vnitřek trávicího traktu a umožní odebrat ze zasažených míst vzorky tkáně. Toto vyšetření je pro určení diagnózy a dlouhodobé sledování průběhu nemoci nutné.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

3
1Marta4. 7. 2012 10:37:59
Dobrý den,
manželova maminka zemřela v jeho třech letech na Crohnovu nemoc. Chci se zeptat, zda je to dědičné. Nebo zda se předejít nebo zjisti její dědičnosti u plánujícího potomka.
Děkuji Marta
0
2petrovah@centrum.cz7. 3. 2014 21:10:43
Dobrý den,manžel ma crohnovunemoc..mame dve deti..nyni chlapec nastoupil do ms a stun...po vysetreni krve mel nizké hodnoty IgA -0 Muže to byt pricina oslabeni imunity..
0
3Zdeněk 26. 5. 2017 15:55:51
Dobrý den . Prosím vás dá se volně koupit nějaký lék na ulcerozni koliktidu. Děkuji Zdeněk
0
4Štaflova Marcela11. 6. 2019 6:54:38
Dobrý den dne 22 4 2019 jsem prodělala akutní operaci střev a byla mi zjištěna Crohnova choroba Chtěla jsem se zeptat jak dlouho po operaci můžu vykonávat sex Děkuji Štaflova
0
5Štaflova Marcela11. 6. 2019 7:22:52
Dobrý den dne 22 dubna 2019 jsem prodělala akutní operaci tenkého střeva a byla mě diagnostikována Crohnova choroba Chtěla jsem se zeptat za jak dlouho po operaci mohu vykonávat sex. Děkuji Marcela

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události