Bezoáry

Bezoáry jsou těsně stlačené a částečně natrávené shluky vlasů, chlupů (trichobezoáry) a rostlinných materiálů, hlavně zbytků ovoce a zeleniny (fytobezoáry), nacházející se v žaludku. Skutečné bezoáry mohou napodobovat tzv. žaludeční kameny, vznikající na podkladě polykání parafinu či žvýkaček. Trichobezoáry, které mohou vážit až několik kilogramů, vznikají nejčastěji u nemocných s psychickými poruchami. Fytobezoáry se najdou téměř výhradně u nemocných po chirurgickém odstranění části žaludku. Rizikovými faktory pro vznik fytobezoárů jsou snížené množství žaludeční kyseliny, snížená pohyblivost žaludku (např. při cukrovce) a nedokonalé žvýkaní.

Kapitoly

Příznaky, průběh onemocnění

Většina bezoárů pravděpodobně nevyvolává žádné příznaky, ale mohou se objevit pocity plnosti po jídle, nucení na zvracení a zvracení, bolesti v nadbřišku a příznaky krvácení ze žaludku. Po operacích žaludku s odstraněním vrátníku (koncová část žaludku před dvanáctníkem) se mohou bezoáry posunout do tenkého střeva, uzavřít zcela jeho průsvit a vyvolat tak závažnou „náhlou břišní příhodu“ - neprůchodnost střeva.

Vyšetření

Obvykle se bezoáry najdou při rentgenovém vyšetření, kdy mohou být omylem považovány za nádory. Při endoskopii (vyšetření průsvitu zažívací roury optickým přístrojem) se jeví jako tělesa s nepravidelným povrchem mající různou barvu (od žlutozelené po šedočernou). Dalšími zobrazovacími metodami, které mohou prokázat bezoáry, jsou ultrazvuk a počítačová tomografie (CT).

Léčba

Bezoáry, zejména trichobezoáry, a ztvrdlé žaludeční kameny vyžadují chirurgické odstranění (otevření žaludku a vynětí bezoáru). Fytobezoáry lze v některých případech zlikvidovat i konzervativním (neoperačním) postupem - žaludečními výplachy nebo endoskopickým rozbitím bezoárů na menší části pomocí klíštěk nebo paprskem vody. Součástí konzervativní léčby je podání léků usnadňujících vyprazdňování žaludečního obsahu do tenkého střeva (metoclopramid).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události