Anální vřed

anální fisura, řitní trhlina

Anální vřed (anální fisura, řitní trhlina) je stav porušení výstelky řitního kanálu obklopeného vnitřním řitním svěračem. Jde o bolestivé onemocnění, jehož anatomickým obrazem je buď akutní trhlina řitní výstelky podélného směru nebo chronický vřed oválného tvaru. Trhlina vyvolává křečové stahy (spazmy) vnitřního svěrače, což je pravděpodobně příčinou dalšího trvání onemocnění. U dětí se mohou vyvinout akutní trhliny. Řitní trhliny jsou obvykle jednotlivé a vyskytují se v zadní střední čáře nebo méně často ve střední čáře vpředu. Na začátku jsou obvykle v dolní části řitního kanálu, při delším trvání nemoci zasahují obvykle celý řitní kanál. Chronický zánět v okolí vyvolá zbytnění sliznice při horním pólu trhliny (tzv. hypertrofická papila) a zbytnění kůže při dolním okraji trhliny (tzv. strážní výčnělek).

Na vzniku řitních trhlin se může uplatnit více faktorů; nejčastěji vznikají poraněním při tuhé stolici, někdy drážděním průjmovitou stolicí. Rizikovými faktory jsou psychické vlivy, chronické užívání projímadel, porodní poranění, natržení výstelky ostrými předměty, případně při vyšetření konečníku. Řitní trhliny mohou být spojeny se svěděním kolem konečníku a mohou způsobovat ekzém kolem konečníku.

Kapitoly

Příznaky, objektivní nález

Trhliny se projevují bolestí a při vyprazdňování stolice krvácejí jasně červenou krví. Obvykle se bolest objeví krátce po vyprázdnění, trvá několik hodin, a pak ustoupí až do příští stolice. Při vyšetření konečníku prstem nacházíme zvýšené napětí svěrače, je hmatná trhlina. Diagnózu potvrdíme endoskopickým vyšetřením (tj. vyšetřením průsvitu řitního kanálu optickým přístrojem)- tzv. anoskopií.

Léčba

Léčení akutní trhliny vyžaduje klid, léky proti bolesti (Spasmoveralgin), a látky změkčující stolici, minimalizující poranění řitě při vyprazdňování. Trhlina se často vyhojí při místně působících čípcích (např. glycerinových), Při neúspěchu zmíněné léčby je nutná chirurgická léčba. Spočívá ve výkonech snižujících napětí řitního svěrače: (1) nejčastěji se provádí tzv. divulze svěrače (mechanické roztažení vláken svěrače, (2) ve výjimečně těžkých případech se provádí částeční přetětí vláken svěrače (tzv. sfinkterotomie).

Dále pokračujte na Anální fisury.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události