Šalvěj lékařská

Salvia officinalis

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Šalvěj přeslenitá neboli babské ucho, smrtky a koníčky. Tento vytrvalý polokeř se pěstuje na teplých a sluncem zalitých místech a daří se mu také ve vápencových půdách. Šalvěj má rozvětvené a čtyřhranné lodyhy, pokryté chloupky, které jsou vespodu zdřevnatělé, zatímco nahoře bylinné. Roste až do 1 metru a má vstřícné listy podlouhlého či kopinatého tvaru. Jsou tupě zubaté, mají 2 malé palisty a síťovitou žilnatinu. Zatímco starší listy mají zelenou barvu, ty mladší jsou šedivě plstnaté. Šalvěj kvete v červnu a červenci modrofialovou barvou a její květy jsou velké. 6 až 12 se jich nachází na stonkovém vrcholu. Skládají se z dvojpyského trubkovitě zvonkového kalichu, 3centimetrové koruny a 2 tyčinek. Dolní pysk koruny je trojdílný, zatímco ten horní je rovný. Plodí čtyři tvrdky, jež se při dozrávání rozpadnou. Šalvěj je charakteristická svojí vůní.

Kapitoly

Výskyt

Polokeři se daří na ve vápencových půdách a na teplých i slunných místech. Má několik odrůd a rozmnožuje se buď dělením trsů či řízků, nebo ze semen, která se zasejí v březnu do pařeniště. Tam se předpěstují semenáčky, jež se následně přesadí.

Droga

Sběr šalvějových listů probíhá před rozkvetením a sušíme je ve stínu či při umělém teple do 40 °C. Pokud chceme získat z listů silice, posuneme sběr na červen a červenec, kdy rostlina kvete. Pro získání co nejvyššího množství silice použijeme dvouleté až šestileté polokeře. Droga libě voní, je světle zelená a chutná štiplavě hořce. Skladujeme ji v suchu a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Listy šalvěje obsahují glykosidy, hořčiny, vosky, vitamin C, aminokyseliny, fytoncidy, terpeny, karoten, silice (1−2,5 %), saponiny, třísloviny (katechin, 3−8 %), živičnaté látky z 5−6 % a další.

Účinky

Šalvěj zeslabuje vylučování neboli exkreci potních žláz, takže se používá při pocení způsobeném vegetativními chorobami a klimakteriem, stejně jako při nočním pocení pacientů s tuberkulózou. Snižuje tvorbu mléka u kojících matek a má protizánětlivé účinky při chronických i akutních chorobách trávicího traktu, jako je gastritida, kolitida, průjem, nadýmání či vředy, pomáhá při léčbě chorob žlučových cest, jater, močových či ledvinových kamenech. Při angíně a zánětu ústní dutiny se kloktá, silice ze šalvějové šťávy se pak inhaluje při bronchitidě. Droga pomáhá i při vykašlávání krve, hemoroidech či dlouhotrvající menstruaci a její obklady jsou přikládány na ekzémy či špatně se hojící rány.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události