Růže šípková

Rosa canina

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Lidově se jí říká také šípek, divoká či planá růže, trnová růže. Tento keř může mít rovné a dlouhé, ale také zahnuté větve a není příliš náročná na místo růstu. Vyskytuje se podél cest, na svazích i skalnatých stráních mezi křovinným porostem, na mezích nebo na okraji lesů. Objevit ji můžeme až do nadmořské výšky 1000 m. Růže je keř až s 4metrovými větvemi, které jsou přikryté velkým množstvím pichlavých trnů. Má střídavé a lichozpeřené listy, které jsou tvořeny 5−7 pilovitými lístky vejčitého tvaru. Ty jsou zespodu na střední žíle pokryty chloupky a s řapíkem srostlé s palisty. Růže kvete v máji až červnu růžovými, výjimečně bílými jednolitými květy, ale mohou být také seskupeny na stonku. Mají pětidílnou korunu i kalich, který neopadá, a mnoho tyčinek. Rodí masité světle červené plody, které mají uvnitř kromě štětinových chloupků také tvrdé nažky žluté barvy.

Kapitoly

Výskyt

Keř růže patří mezi nenáročné rostliny, jež nalezneme podél cest, ve svahu i na mezích. Vyskytuje se až do nadmořské výšky 1000 m.

Droga

Plody růže sbíráme před pár dní před jejich dozráním, tedy když jsou ještě tvrdé a světle červené, v září a říjnu. Použijeme sušárnu a teplotu nastavíme na 100 °C, aby se plody rychle usušily. Tím zachováme obsah vitaminu C a zároveň eliminujeme vliv enzymů. Pokud nepoužijeme umělé teplo a budeme plody sušit ve stínu, obsah vitaminu C bude nižší. Plod je bez pachu a chutná trpce, barva je od oranžovočervené až po světlou červenou.

Chemické složení

Třísloviny jsou zastoupeny v 2−3 %, dále droga obsahuje 10−14 % invertního cukru, 2,5 % sacharózy, 11 % pektinu, 0,5 % vitaminu C a kyseliny citronovou, jablečnou a nikotinovou, silice, flavonoidy a stopy vanilinu. V sušených plodech růže jsou zastoupeny také vitaminy B a K, karoten, fosfor, draslík, hořčík, vápník a další látky.

Účinky

Plody růže jsou z hlediska svého složení velmi bohaté na minerály a vitaminy, a proto je i jejich účinek značně rozmanitý. Působí diureticky, snižují hladinu cholesterolu v krvi, zpomalují ukládání ateromatózních látek v cévách, zastavují krvácení a mají stahovací účinek. Proti lámavosti kapilár působí vitamin C (flavonoidy), zvyšuje vstřebávání kyseliny askorbové, zatímco vitamin K působí na normální srážlivost krve a vytváří protrombin a ostatní vitaminy plní další fyziologické funkce. Plody růže doporučujeme také při blokování tekutin v těle, na kameny a písek v močovém měchýři, na žaludeční kameny či při ateroskleróze. Droga zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a intoxikacím, jako je záškrt, spála, pneumonie či černý kašel, napomáhá srůstání zlomenin či při sníženém vylučování žaludku a urychluje hojení ran.

Lidé používají šípky také na černý kašel, při obtížích s vylučováním moče, úplavici, únavě, ale rovněž i při silné menstruaci, vykašlávání krve či na hemoroidy. Při cukrovce užíváme po jídle jednu čajovou lžičku šípkové moučky, zatímco pokud naše oči slzí, omýváme je šípkovým odvarem.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události