Průtržník lysý

Herniaria glabra

Čeleď: Hvozdíkovité (Caryophyllaceae)

Průtržník získal také jméno úplavník, husí mýdlo či stozrnko. Jednoletá či vytrvalá bylina roste především v nevápenatých půdách s písčitým podkladem. Objevit ji můžeme v nížinách i horském pásmu. Tato bylina má rozvětvené a plazivé lodyhy, které dorůstají 20 centimetrů. Elipsovité a malé listy nesou bílé palisty vejčitého tvaru. Lodyha i listy této rostliny jsou světle zelené a bez ochlupení (odtud jeho přízvisko lysý, na rozdíl od průtržníku chlupatého, jehož lodyha i listy chloupky nesou a mají šedozelenou barvu). Kvete od července do září malými zelenožlutými květy, které po 5 či 10 vyrůstají z paždí listů. Mají pětipočetný kalich i korunu a 5 až 10 tyčinek. Plodí kožovité tobolky, ve kterých se po jejich puknutí objeví semínko. Kořen průtržníku je zdřevnatělý.

Kapitoly

Výskyt

Tato rostlina se hodí do suchých písčitých či kamenitých míst, nevadí jí však ani vlhko, a proto roste na hrázích, náplavech řek z písku či mezi dlažebními kostkami. Nalezneme ji také na písčitých polích a úhorech. Roste v nížinách i horách, kde vyhledává místa, na nichž se kdysi pálily milíře.

Droga

Sbíráme nať průtržníku bez jejích zdřevnatělých částí od července do září, kdy kvete. Na odřezání natě můžeme použít nůžky a ihned začneme se sušením, které probíhá ve stínu či v umělém teple do 50 °C. Droga získá žlutavě zelenou barvu, kumarinovou vůni a chutná slizovitě. Skladujeme ji v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 12 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V usušeném průtržníku je zastoupen kumarin a jeho deriváty, silice, flavonoidy, třísloviny, stopy alkaloidů a další látky.

Účinky

Průtržník má močopudné (diuretické) a tišivé účinky, proto jej doporučujeme při zadržování vody v těle, zánětu ledvin, uretritidě, kamenech či písku v ledvinách či za přítomnosti albuminu v muči. Pomáhá také při poškození srdečního svalu a ischemii. Působí preventivně proti vzniku trombózy a embolie. Lidé průtržník používali při tuberkulóze a ve formě obkladu na vyrážky, lišeje či špatně se hojící rány.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události