Pelyněk pravý

Artemisia absinthium

Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)

Pelyněk je mezi lidmi nazýván také jako absint, chlebníček, hořký stříbrník či peluň. Tato vytrvalá rostlina či polokeř roste v nížinách i horských oblastech. Nejvíce vyhledává suchá a kamenitá místa či rumiště, daří se jí v teplých a vápencových podkladech s dostatkem dusíku. Pelyněk dosahuje výšky 1,5 metru a má silně rozvětvený stonek, který bývá u země dřevnatý a ze sběru se vyřazuje. Přízemní střídavé listy mají dlouhé řapíky, vejčitý tvar a jsou třikrát peřenodílné. Zatímco celistvé a tupé lístky mají podlouhlý tvar, ty na lodyze jsou přisedlé. Jejich čepel je dělená a listeny nedělené s kopinatým tvarem. Celá rostlina je pokryta jemnými chloupky stříbrné barvy. Kvete v červenci a srpnu žlutými květy v řídkých hroznech. Květy jsou kulaté, vyrůstají z paždí horních listů a mají v průměru 3 nebo 4 mm. Zatímco vnější květy trubkovitého tvaru jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavní. Pelyněk plodí hnědé nažky vejčitého tvaru.

Kapitoly

Výskyt

Tato vytrvalá rostlina či polokeř roste v nížinách i v horském pásmu. Nejvíce vyhledává suchá a kamenitá místa či rumiště, daří se jí v teplých a vápencových podkladech s dostatkem dusíku.

Droga

Droga se získává z natě, respektive buď z jednotlivých lístků sbíraných předtím, než rostlina začne v létě kvést, nebo z květnatých stonků bez listu (do 25 centimetrů od vrcholu). Při sušení se vyhýbáme přímému slunci, v sušárně nastavíme teplotu maximálně na 55 °C. Květy zůstávají po usušení žluté, stonek má zelenou barvu. Sbíráme pouze pelyněk pravý a nemícháme ho s jinými druhy pelyňku, které mají tmavě zelené hladké listy, jež jsou zespoda chlupaté. Usušený pelyněk je charakteristický svojí hořkou chutí a libou vůní. Skladujeme ho v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 12 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V droze je zastoupena z 0,2 až 0,5 % silice, jejíž nejvýznamnější složkou je toxický thujon a ze které se vyrábějí galenické přípravky, dále obsahuje pelyněk hořčiny, třísloviny a jiné látky.

Účinky

Zvyšuje chuť k jídlu a napomáhá trávení, neboť stimuluje vylučování trávicích žláz, žlučníku a dvanácterníku. Doporučujeme ho užívat při nechutenství, gastritidě se sníženou kyselostí žaludku, žaludeční kolice a nadýmání, anémii či onemocnění jater. Účinná je i při cholecystopatii, což je dyskinéza žlučových cest a cholecystitida. Při chřipce a nachlazení umí povzbudit a má i protizánětlivé účinky. Aplikuje se rovněž při parazitech ve střevě.

Ženy užívaly pelyněk také při bílém výtoku, nepravidelné menstruaci a na zpevnění dělohy, lidová praxe ho předepisovala i na malárii, nespavost, epilepsii, anginu pectoris, tuberkulózu i na zvracení. Obklady z pelyňku používáme na ekzémy a revma. Pelyněk je třeba užívat kvůli toxickému thujonu jen v přiměřených dávkách, jinak hrozí křeče a bezvědomí. Vyvarovat by se ho měli také lidé s dvanácterníkovými vředy, žaludečními vředy či při vnitřním krvácení.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události