Ostružiník maliník – Maliník obecný

Rubus idaeus

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Lidově je ostružiník nazýván jako malina, maliní či červená malina. Tento ovocný keř má tenké ostny a pro své vynikající plody se často pěstuje na zahrádkách. Roste však také v podhůří a horských oblastech. Tento polokeř může vyrůst až do výšky 2 metrů a je charakteristický svými tenkými ostny. Jeho listy jsou střídavé a složené. Zatímco svrchní strana je tmavě zelená, ta spodní je plstnatá a má pilovitý okraj. Ostružiník kvete od máje až do července bílými převislými květy, které se skládají z pětipočetného kalichu a koruny s tyčinkami. Vyrůstají z nich červené a lehce ochlupacené plody s jedním semenem.

Kapitoly

Výskyt

Ostružiník roste v horských oblastech v souvislých porostech, ale narazit na něj můžeme také na pasekách, okraji lesu či v řídkých lesích, světlých stráních, mezích nebo křovinách. Jako ovocný keř je vysazován i na zahradách a nejraději má mírně vlhké půdy.

Droga

Přes léto po odkvětu sbíráme listy polokeře a při jejich sušení se vyhýbáme přímému slunci nebo použijeme umělé teplo s maximální teplotou 45 °C. Listy jsou pak bez pachu, chutnají lehce nahořkle a jejich barva je světle až doběla zelená. Skladujeme je v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 16 %) a na vzdušném místě.

Chemické složení

V droze je zastoupen vitamin C (zhruba 800 mg%), dále třísloviny, flavony, organické kyseliny, slizovité látky, pektin, karoten, barviva a sacharidy ze 7 %. V semenech plodu je zastoupen mastný olej (14, 6 %), jenž je složen z glyceridů.

Účinky

Při prochladnutí a následném onemocnění, jako je angína či chřipka, používáme drogu pro její antipyretické a potopudné účinky. Protizánětlivě působí při žaludečně-střevních katarech. Jako vitaminózní prostředek i na hypertrofii a aterosklerózu doporučujeme květy, listy i plody ostružiníku.

V domácí praxi jsou listy používány při silné menstruaci, žaludečním krvácení, vykašlávání krve, střevních těžkostech i žaludečních kyselinách. Pomáhají také na bolest hlavy, choroby dýchacích cest i popáleniny. Při zánětu spojivek doporučujeme přidat drogu do koupele.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události