Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)
Pro svůj těžko vyslovitelný název si ostropestřec vysloužil mnoho přezdívek: bejlí Panny Marie, bodlák opilců, kardus Marie, kotlačka, ostropes, volčec, podstřel či bodlák ostrý a pestrý. Jednoletá či dvouletá bylina pochází z Kanárských ostrovů, Malé a Přední Asie i Středomoří, ale dnes roste prakticky po celém světě, na některých místech i planě. Tato jednoletá nebo dvouletá bylina může být vysoká 30 cm, ale také měřit až 2 metry. Z kořene roste přímá lodyha s listy, které směrem nahoru postupně ubývají. Její listy, na krajích pichlavé, jsou střídavé a přisedlé, mají zoubkovitý tvar. Typické je jejich bílé mramorování, dlouze stopkaté úbory s ostny a hákovitým zahnutím. Mochna kvete přes léto až do září světle či tmavě fialovou a její květy jsou trubkovité. Plodí nažky s doběla zbarveným chmýrem.
Od původního místa výskytu se do současnosti značně rozšířil a roste také jako plevel podél cest, u zahrad a kompostů. Má ráda sucho a teplo, a pokud ji chcete pěstovat, chraňte ji před větrem. Vyhledává na vápník bohaté a kvalitní půdy. Podle legendy (a mramorového zbarvení listů) na ostropestřec spadlo pár kapek mléka Panny Marie, když kojila Ježíška. Odtud nese rostlina přezdívku mariánský bodlák.
Používají se plody této byliny, a to tak, že se nejprve uříznou a nechají dozrát celé úbory, teprve poté je z nich vymlácen plod, zbavený chmýru. Ostropestřec chutná lehce nahořkle a je bez vůně i zápachu.
V droze je zastoupen silymarin (flavonolignany silybin, silychristin a silydianin), až 27 % tvoří bílkoviny, 30 % jedlý olej, jenž se skládá z kyseliny linolové a olejové a nenasycených mastných kyselin. Droga dále obsahuje aminokyseliny, cukry, biogenní aminy tyramin a histamin a další látky.
Díky silymarinu je zabráněno vniknutí toxických látek do jater a zajištěna i regenerace jaterních buněk. Dále pomáhá vylučovat žluč, má antioxidační účinky a posiluje imunitní systém. Při poruchách trávení či při poškození jater jedovatými látkami jsou doporučovány plody ostropestřce, které působí také jako doprovodná léčba při cirhóze či chronických jaterních chorobách, nechutenství a při problémech se žlučníkem.