Kustovnice čínská

Lycium chinense

Čeleď: Lilkovité (Solanaceae)

Kustovnici se přezdívá wolfberry, západní pámelník či bobule goji. Tento vytrvalý keř je vysoký až 3 metry a její příbuzný druh, kustovnice cizí (latinským názvem Lycium barbarum) roste v tuzemsku podél železničních náspů, v živých plotech nebo na stráních a loukách jako plevel. Větve této trvalky, která může mít až 3 metry na výšku, se snadno rozklánějí a její listy mají kopinatý či vejčitý tvar. Rostou jednotlivě či po třech a kustovnicové květy nabývají lehce fialového zbarvení. Z květů vyrůstají červené bobule, jejichž tvar je protáhlý a veliký zhruba 2,5 centimetrů.

Kapitoly

Výskyt

Zatímco příbuzný druh této rostliny, kustovnice cizí, u nás roste jako plevel, kustovnice čínská je pěstována na severu a západě Číny. Daří se jí i v chudších či lehčích půdách, a pokud má dostatek vláhy a dobré podmínky, projeví se to na velikosti i množství jejích plodů.

Droga

Kustovnice čínská je průmyslově pěstována převážně pro své plody, ale jako droga se používají i její listy, kůra z kořene a olej ze semen. Plody se sbírají těsně před dozráním, tedy když jsou zralé z 80 či 90 %. Při sběru je třeba být opatrný, aby nedošlo k poškození plodů, a navíc nesmí se sbírat po dešti. Sušení probíhá buď přirozenou cestou na vzduchu (vrstva maximálně do výše 2 centimetrů, během sušení se plody neotáčejí), nebo mechanickou dehydratací. K té je potřeba proud horkého vzduchu a nejprve je sušíme celý den při teplotě 40−50 °C. Následující půlden až celý den zvýšíme teplotu na 50 až 55 °C a celý další den je sušíme při 55−65 °C. Teprve poté odstraníme stopky.

Chemické složení

Z hlediska svého složení představuje kustovnice to nejhodnotnější ovoce, neboť obsahuje 18 různých aminokyselin, 11 minerálů v organické formě a 22 stopových prvků, jako je zinek, měď, vápník, železo, selen, germanium či fosfor. Právě tyto prvky bojují proti rakovinotvorným buňkám, a navíc se v běžné potravě objevují jen málo. Ze všech rostlin, které jsou vědcům po celém světě známy, je kustovnice nejbohatší na karotenoidy (betain, provitamin A karoten, zeaxanthin či fysalen), které působí proti volným kyslíkovým radikálům. Mezi nejdůležitější karotenoidy se zahrnují alfa a beta karoten, lykopen, lutein a zeaxanthin. Kustovnice čínská dále obsahuje vitaminy C, B6, B2 a B1, E, beta sisterol, jenž má protizánětlivé účinky, a skupinu lycium sacharidů, které eliminují volné radikály. V obsahu beta karotenu navíc předčí kustovnice i mrkev.

Účinky

Kustovnicové plody pomáhají v boji proti plicní tuberkulóze, mužské i ženské neplodnosti, očním chorobám, bolesti hlavy, hučení v uších, závrati či vzniku bolestí v kříži a kolenou. Posilují ledviny a játra, pevnost nehtů i šlach, snižují krevní tlak i cukry a tuky v těle. Podporují trávení, krvetvorbu i činnost střev, mají pozitivní účinky na menstruační cyklus a rovněž antioxidační účinky, díky kterým se snižuje riziko vzniku rakovinových buněk ze slunce a předčasného stárnutí. Kustovnicovou kůru lze využít při nachlazení a bolesti v krku, krvácení z nosu, kašli, revmatismu a bolestech zad či cukrovce. Léčí také impotenci a pomáhá snižovat cholesterol. Ten léčí také čaj z listů a plodů, stejně jako snižuje krevní tlak a posiluje ledviny a játra. Olej ze semen kustovnice je vhodný pro suchou pokožku a působí jako lokální antibiotikum při svědění kůže. Čínské léčitelství připisuje kustovnici také afrodiziakální účinky a věří, že zvyšuje množství pohlavních hormonů v krvi.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události