Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

Čeleď: Jitrocelovité (Plantaginaceae)

Jitroceli se přezdívá ranocel či celník hojílek, myší ouško nebo také volský jazyk. Tato vytrvalá bylina je tvořena přízemní růžicí listů, které mají kopinatý tvar, souběžnou žilnatinu a lysou čepel, jež se postupně proměňuje v dlouhý řapík. Jitrocel je vytrvalá bylina, z jejíž přízemní růžice vyrůstají 10−30 centimetrů dlouhé stvoly. Na nich roste vejčitý či válcovitý klas s malými květy, tvořené hnědou čtyřcípou korunou a tyčinkami. Ty jsou čtyři, mají žluté prašníky a bělavé dlouhé nitky. Jitrocel kvete od máje až do září a následně vyroste plod – tobolka se dvěma semeny, která jsou velká, hnědá a lesklá.

Kapitoly

Droga

Používají se jitrocelové listy, které sbíráme přes léto. Očistíme je od květních stvolů, jež se po usušení drolí, následně je sušíme chvíli na slunci a pak přesouváme do stínu. Je možné použít i sušárnu, v níž nesmí být vyšší teplota než 40 °C. Usušit jitrocel správně není zrovna lehký úkol, zda jste byli úspěšní, poznáte podle lámavých, tmavě až hnědě zelených listů. Pokud byly listy zapařené a při sušení zčernaly, nelze je již použít. Droga nijak nezapáchá ani nevoní a má nahořklou, svíravou chuť. Při sbírání jitrocele si dejte pozor na to, abyste vždy sbírali pouze jeden druh rostliny. Jde o velmi citlivou drogu a při nevhodném skladování snadno plesniví, zčerná, vlhne nebo se drobí.

Chemické složení

Listy jitrocele v sobě mají 2 % glykosidu aukubinu, jenž utlumuje činnost centrální nervové soustavy, enzymy, sliz, třísloviny, hořčiny, vitamin C, kyselinu křemičitou, draselné soli a jiné anorganické látky.

Účinky

Spolu s heřmánkem patří jitrocel mezi naše nejznámější léčivky. Doporučujeme jej užívat především při onemocnění horních cest dýchacích, jako je chronický zánět průdušek, astma a další, ale pomohu také při trávicích obtížích a zácpě. Domácí léčitelství přikládá jitrocelové obklady i na ekzémy, spáleniny či zanícené rány, někdo z čerstvého jitrocele vymačkává dokonce šťávu, aby tím hojení ran urychlil. Tento postup však nedoporučujeme, neboť zvyšuje riziko infekce.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události