Jehlice trnitá

Ononis spinosa

Čeleď: Bobovité (Fabaceae)

Jehlice je lidově nazývána jako babí hněv, mužská láska či vochlice. Jde o keř dosahující výšky zhruba 80 centimetrů. V Evropě roste jak v nížinách, tak v horských oblastech a nalezneme ji rovněž na sušších asijských vápencových půdách. Tento středně vysoký keř je rozvětvený, má tmavě hnědý oddenek a boční kořeny. Jednoduché listy rostoucí u vrcholu keře mají palisty a zoubkovanou čepel, zatímco listy blíže u země jsou trojčetné. Květy rostou až po 2 kusech z úžlabí listů a na vrcholcích vytvářejí soukvětí připomínající hrozny. Jehlice kvete růžově od června do září a její květy tvoří koruna a 2krát kratší kalich. Následně vyrostou plody ve tvaru lusku, přičemž každý v sobě obsahuje 2−4 semena.

Kapitoly

Droga

Používá se kořen jehlice trnité, který lze sbírat předtím, než rostlina začne kvést, tedy od března do dubna, nebo až po odkvetení, v září až listopadu. Sbírání je nejjednodušší po dešti, přičemž stačí tahat jen za jednu větvičku. Po umytí a očištění kořenu jej sušíme na slunci, případně v sušárně nastavíme teplotu na 50−60 °C. Po usušení má kořen šedavě hnědou barvu a uvnitř je žlutý. Na jazyku pálí a má osobitou vůni. Uchováváme je v balících v suchu, ve stínu a na vzdušném místě, přičemž maximálně mohou obsahovat 12 % vody.

Chemické složení

Necelé čtvrt procento drogy tvoří silice, dále pak flavonoidy, třísloviny, saponin ozonid, kyselina citronová, sacharóza a další.

Účinky

Kořen jehlice působí diureticky a napomáhá pocení, jež způsobuje silice. Používá se také při srdeční slabosti, obezitě, otocích, zánětu ledvin a ledvinových či žaludečních kamenech. Jeho největší předností je, že pomáhá při hromadění tekutin v organismu, ale rovněž snižuje i tlak a zvětšuje amplitudu úderů srdce. Podle tradic domácího léčení je kořen jehlice používán i na revmatismus, neplodnost a dnu, ale zastavuje také krvácení při hemoroidech.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události