Lze úspěšně vyléčit tinnitus a vertigo?

Tinnitus neboli šelest v uších a vertigo, tedy závrať, představují nepříjemné onemocnění, na jehož léčbě se podílí jak obor ORL (ušní, krční, nosní), tak neurologie a nezřídka také psychologie, neboť i psychický stav jedince může na průběh nemoci působit. Tyto choroby se mohou u pacienta objevit zvlášť, ale pokud se vyskytují obě najednou, ukazuje to, že mají stejnou příčinu. 

Co je to tinnitus
Šelest v uchu neboli tinnitus v sobě zahrnuje veškeré pískání, šumění, praskání a další zvuky v uchu či hlavě, aniž by vznikly na základě vnějšího prostředí. Tato nemoc je velmi nepříjemná a zasahuje do běžného života pacienta, který kvůli ní může trpět depresemi, bolestí hlavy, poruchami spánku a podobně. Statistiky přitom nepředkládají zrovna pozitivní informace, neboť podle nich trpí tímto onemocněním až 15 % populace. V České republice je pak diagnostikováno na 800 000 případů. Podle MUDr. Zdeňka Čady si tímto onemocněním prošel přechodně dokonce každý třetí člověk. Tinnitus není radno podceňovat, protože v případě chronického stadia nemoci je těžko léčitelný a značně zhoršuje kvalitu pacientova života.

Více o tinnitu (ušní šelest) se dočtete zde 


Příčiny tinnitu
Proč a jak vlastně nemoc vzniká, není ani odborníkům zcela známo, jednou z možných příčin stále vzrůstajícího počtu nemocných je však zřejmě hlučné a stresové prostředí, ve kterém žijeme. MUDr. Zdeněk Čada upozorňuje také na to, že naše sluchové orgány pracují celých 24 hodin – na rozdíl od zraku a dalších orgánů. Samostatně se však tinnitus objevuje spíše ve výjimečných případech, častěji je to doprovodný projev hlavně cévních či svalových problémů.
Mezi další příčiny vzniku ušní šelestu patří:

 • Záněty uší a středního ucha
 • Neúměrné zatížení ucha hlasitými zvuky či třeskem
 • Nádorová onemocnění
 • Nemoci krční páteře a poškození čelistního kloubu
 • Antibiotika toxická pro vnitřní ucho a sluchový nerv (tzv. ototoxická)
 • Otřes vnitřního ucha
 • Problémy s prokrvováním ucha
 • RS neboli roztroušená skleróza
 • Srdeční a další onemocnění

Tinnitus způsobuje psychické problémy
Akutní ušní šelest, ve většině případů spojený se závratěmi, často zapříčiňuje hlasitá hudba například na hard rockových koncertech, a to až u třetiny pacientů. U chronických případů tinnitu mohou někteří pacienti projevy onemocnění částečně eliminovat a utlumit či si na ně zvyknout, ale v těžkých případech může vést ušní šelest k psychickým problémům, nespavosti a depresím. Výjimečnými následky je i pracovní neschopnost, sebevražedné sklony či sebepoškozování.


Léčba ušního šelestu
Základem je v případě tinnitu začít s léčbou včas, ideálně ihned po projevu se prvních příznaků, a to obzvláště v případě akutního ušního šelestu, než onemocnění přejde do chronické fáze. Šance na vyléčení je u včasného podchycení nemoci poměrně vysoká.
Tinnitus se léčí především terapiemi. Mezi ty základní patří:

 • Infúzní terapie

Akutní ušní šelest je spojen s nedostatečným prokrvením vnitřního ucha. Řešením je nasazení kortikoidů či lékl, jež rozšiřují cévy. Ve většině případů jsou pacientovi prášky podávány jednou denně a jedná se o kombinaci prokrvujících a protizánětlivých léků.

 • HBO terapie

Jde o tzv. hyperbarickou terapii kyslíkem a opět zvyšuje prokrvování ucha. Je účinná obzvláště v případě akutního ušního šelestu. Obsahuje několik sezení, která se odehrávají v přetlakové komoře. Pacient inhaluje za dozoru lékaře 100% kyslík, který se tak snadněji dostane do buněk organismu.

 • Fyzioterapie

V případě, kdy je tinnitus způsoben poškozením či vadným postavením krční páteře, jsou fyzioterapie a masáže jedním z účinných řešení.

 • Terapie v případě chronického tinnitu

Představuje komplexní soubor metod a terapií, jehož součástí je například relaxační terapie, terapie zvukem, akupunktura, laser, autogenní trénink či transkraniální magnetoterapie a další. Účelem terapie při chronickém ušním šelestu je vyrovnání se pacienta s projevy tinnitu. Zároveň by se měl pacient vyhýbat těm faktorům, které projevy ušního šelestu ještě zhoršují. Jak uvádí MUDr. Zdeněk Čada, pro pacienta je nejdůležitější zlepšení jeho psychického stavu. Jedině tak může postupně šelest přestat vnímat i neustále na něj myslet, a tak vést plnohodnotný život.
 


(Nehodnoceno)
0
TOPJaroslava5. 1. 2015 18:34:52
Dobrý den chtěla bych se zeptat.Cca od října 2014 jsem zaregistrovala pískání v obou uších 24 hodin denně.Docházela jsem na infůze,injekce a brala léky,ale nic nepomohlo.Mohla bych poprosit co dál?Na orl mi pan doktor řekl at se s prak.lékařem domluvím na neurologii nebo ortopedii ale pan doktor mi řek,že to není třeba.Pískání je dost nepříjemné.Byla jsem na rtg krční páteře kterou nemám dobrou a jde mi do prava.Je nějaká rada?Předem děkuji........zbornice@seznam.cz

0
1Jaroslava5. 1. 2015 18:34:52
Dobrý den chtěla bych se zeptat.Cca od října 2014 jsem zaregistrovala pískání v obou uších 24 hodin denně.Docházela jsem na infůze,injekce a brala léky,ale nic nepomohlo.Mohla bych poprosit co dál?Na orl mi pan doktor řekl at se s prak.lékařem domluvím na neurologii nebo ortopedii ale pan doktor mi řek,že to není třeba.Pískání je dost nepříjemné.Byla jsem na rtg krční páteře kterou nemám dobrou a jde mi do prava.Je nějaká rada?Předem děkuji........zbornice@seznam.cz
1
2Miroslav20. 1. 2015 8:40:19
Dobrý den,
tady ti nikdo nepomůže, protože 95% doktorů jsou profesionální laici
0
3Pomohlo něco?29. 1. 2015 0:01:02
Pomohlo někomu něco? HBO terapie? Změna jídelníčku? Co jste jedli? Pohybovali jste se? Jak často ste spali? Přestalo to někomu nebo aspon zmírnilo?
0
4Alena1. 4. 2015 18:41:35
Ja to mam take,ted jezdim na HBO terapie a nic.
0
5eva12. 3. 2016 16:11:09
Je to šílené. Mám to od doby, kdy jsem byla dlouhodobě v celkové anestézii, poslední dobou se to zhoršilo ještě při audio vyšetření, kdy mi mladá, asi nezkušená sestra, chtěla odclonit tinitus a pustila mi do ucha silný šum. Prý se s tím nedá nic dělat. Je mi 68 let. Ještě že jsem v důchodu, při nejhorším si mohu lehnout do temné vyvětrané místnosti a odpočívat, trochu se mi uleví. Zhoršení většinou při stresu.
0
6Josef Vavřík22. 2. 2021 18:37:49
V září 2019 mi začalo hvízdání v hlavě a během 1 měsíce jsem šel na ORL. Obdržel sem tebokan a betahistin. Celkem jsem odchodil též 30 procedur HBO. Dokonce jsem měl i 5 procedur rehabilitace krční páteře. Lékař mi předepsal pak ještě cinerizin a problém nepřestal. Dnes 22.2.2021 je to již problém chronický a hluk v hlavě je někdy velmi hodně silný. Zvykl jsem si na to, ale přesto bych byl vděčný, kdyby mi nějaký lékař pomohl. Proto uvádím i svůj mail: vavrik64@gmail.com Někdy je to moc silné a často se mi zamotává i hlava. Děkuji za každou účinnou radu.
0
7Rockyla26. 10. 2021 12:28:39
I ja ho mam ten tinitus puskabi hrůza beru léky už 14 i více a nic
0
8Livie31. 10. 2021 11:17:41
Mam take tinitus uz asi 20 dni pískání sum rekl doktor ze to mam z patere da se to vyléčit?
0
9Livie31. 10. 2021 11:18:25
Piskani je neprijemne
0
10Pavlína27. 4. 2023 17:26:08
Na tinitus neexistuje žádná léčba a nikdo si s tím neví rady. Mám ho čtvrtým rokem a nejde si na to zvyknout.Vyzkoušela jsem co by mohlo pomoci a bez efektu.
0
11Andrea17. 5. 2023 21:35:12

Měla jsem tinitus 3 měsíce-hrozně nepříjemné šumění,pískání a hlavně jsem málo slyšela. Zkusila jsem vysadit všechny léky-naštěstí jen 3 a to ještě takové,bez kterých se mi nic nestane, a budete se divit,za 14 dní bylo po tinitu. Už mám vyzkoušené,který lék byl na vině!! Lék na absolutní nespavost.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události