Záněty víček a slzných cest

Zánětem slzného kanálku rozumíme neprůchodnost slzného kanálku vznikající nejčastěji v důsledku vrozeného zúžení jeho vyústění do oka nebo jeho úplného uzavření. Dochází k němu zejména u novorozenců a kojenců. Ve vyšším věku ho způsobuje zánět spojivek, v jehož průběhu se kanálek zneprůchodní nahromaděným hnisem. Jedná se o velmi bolestivé onemocnění.

Mezi hlavní příznaky patří nadměrné slzení jednoho oka, slzné kanálky totiž spojují obě oči, a je-li vyústění kanálku jednoho oka neprůchodné a v důsledku hromadění slz tu vzniká infekce, tekutiny a hnis zelenožluté barvy, který zapáchá a způsobuje svědění, vycházejí okem druhým. Případy, kdy jsou ucpané kanálky obou očí, se objevují jen vzácně.

V novorozeneckém a kojeneckém věku, kdy je příčinou onemocnění vrozená vada, bývá neprůchodnost kanálků léčena průplachem slzných cest, který sice není příjemný, ale nebolí. U starších jedinců je léčba podobná léčbě zánětu spojivek, spočívá tedy v potírání postiženého místa antibiotickou mastí a v masáži očních kanálků na vnitřní straně oka a u kořene nosu, která má zajistit jejich uvolnění.

Ucpání slzné cesty vzniká nejčastěji následkem infikování z vnějšího prostředí, např. prachem nebo jinou nečistotou, v kanálku dojde k jejímu usazení a k vytvoření nepropustné bariéry, před níž se hromadí slzy a následně se zde vytvoří zánět. Oko pak na vnitřní straně otéká a výrazně bolí. Bolest někdy vystřeluje až do ucha, ke kořeni nosu, do dásní a do čela. Doprovází ji i zvýšená teplota, zarudnutí a v některých případech také zhoršené vidění na nemocné oko. Příznaky zánětu slzného váčku jsou podobné jako v případě nádoru slzné žlázy, proto je třeba situaci nepodcenit a při prvních příznacích vyhledat lékaře.

Mezi jeho nejčastější příčiny patří záněty mazových žláz nebo vývodných slzných cest. Zánět se vyznačuje zarudnutím okraje víčka zevně (tzv. vlčím zrnem), zarudnutím a vyklenutím plochy víčka z vnitřní strany (tzv. ječným zrnem), zarudnutím a vyklenutím pod vnitřním koutkem (zánětem slzného vaku) nebo zánětem slzné žlázy.

Kapitoly

První pomoc

V prvních fázích nemoci obkládejte oči chladivými obklady, později je vyměňte za teplé, které urychlí vyplavení hnisu, můžete také oko promazávat antibiotickou mastí či vykapávat kapkami. Pakliže se stav nelepší či se naopak zhoršuje, je třeba navštívit lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události