Zánětem spojivek rozumíme onemocnění vznikající v důsledku infekce či alergické reakce, při němž dochází k otoku oka a problémům s viděním. Infekční zánět spojivek mohou způsobovat např. i chlamydie či bakterie Staphylococcus aureus a vyznačuje se tvořením hnisu v očích. Zánět spojivek však může vznikat i jako vedlejší projev jiných onemocnění, např. spalniček či zánětů horních cest dýchacích, a mít tak virový původ.
Zánět, jenž je projevem alergické reakce, většinou probíhá mírněji než infekční a nemusejí ho mít na svědomí pouze přírodní alergeny, nýbrž i kosmetika nebo kontaktní čočky. Objevuje se také tzv. suchý zánět spojivek, jenž postihuje zejména ženy ve středním věku, jejichž oči nejsou v důsledku nedostatku slz správně vlhké, víčka povrch oka dráždí a oči rudnou. A právě zarudlé a oteklé oči jsou základním příznakem zánětu spojivek. Nemocný si zároveň stěžuje na řezání v oku, v případě alergického zánětu na svědění.
Zánět spojivek nejčastěji vzniká v očích podrážděných např. cigaretovým kouřem či UV zářením při dlouhém pobytu na sněhu, při svařování bez ochranných brýlí apod. Vyznačuje se zarudnutím oka, řezáním a pálením.
Nejprve oči vypláchněte vhodným roztokem, zakryjte je a přikládejte chladivé obklady. Pakliže se stav během následujícího dne nezlepší či se naopak zhorší, navštivte lékaře.