Zánět spojivek

Zánětem spojivek rozumíme onemocnění vznikající v důsledku infekce či alergické reakce, při němž dochází k otoku oka a problémům s viděním. Infekční zánět spojivek mohou způsobovat např. i chlamydie či bakterie Staphylococcus aureus a vyznačuje se tvořením hnisu v očích. Zánět spojivek však může vznikat i jako vedlejší projev jiných onemocnění, např. spalniček či zánětů horních cest dýchacích, a mít tak virový původ.

Zánět, jenž je projevem alergické reakce, většinou probíhá mírněji než infekční a nemusejí ho mít na svědomí pouze přírodní alergeny, nýbrž i kosmetika nebo kontaktní čočky. Objevuje se také tzv. suchý zánět spojivek, jenž postihuje zejména ženy ve středním věku, jejichž oči nejsou v důsledku nedostatku slz správně vlhké, víčka povrch oka dráždí a oči rudnou. A právě zarudlé a oteklé oči jsou základním příznakem zánětu spojivek. Nemocný si zároveň stěžuje na řezání v oku, v případě alergického zánětu na svědění.

Zánět spojivek nejčastěji vzniká v očích podrážděných např. cigaretovým kouřem či UV zářením při dlouhém pobytu na sněhu, při svařování bez ochranných brýlí apod. Vyznačuje se zarudnutím oka, řezáním a pálením.

Kapitoly

První pomoc

Nejprve oči vypláchněte vhodným roztokem, zakryjte je a přikládejte chladivé obklady. Pakliže se stav během následujícího dne nezlepší či se naopak zhorší, navštivte lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události