Zácpa

Zácpa nejčastěji vzniká v důsledku dehydratace, diety s nízkým obsahem vlákniny (tzv. bezezbytkové diety), oddalování stolice při nucení (potlačení vyprazdňovacího reflexu), dlouhotrvajícího klidu na lůžku, užívání některých léků (např. sedativ), dlouhodobého užívání projímadel, snížené funkce štítné žlázy či nádoru tlustého střeva.

Kapitoly

První pomoc

Je nutné zvýšit příjem tekutin. Můžete užít projímadlo (laxativum), např. glycerinový čípek (Suppositoria Glycerini), laktulózu (Duphalac 15–30 ml denně), Guttalax (10–20 kapek) či Laxygal (12–24 kapek) apod. Pakliže potíže nevymizí či se naopak zhoršují, např. se přidávají horečky, zvracení apod., je třeba navštívit lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Jana13. 7. 2017 13:45:22
Může se u trvale ležícího pacienta podávat denně 20ml laktulozy? Jak dlouho?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události