Uštknutí zmijí obecnou

Všichni jedovatí hadi žijící v Evropě se řadí do čeledi zmijovitých, jsou menší až středně velcí a jejich zornice mají tvar elipsy. Můžeme se s nimi setkat na suchých místech s dostatkem slunce. Bez důvodu nezaútočí, k útoku se uchylují, pouze cítí-li se ohroženi. Navíc často při jejich kousnutí nedochází k vypuzení jedu (tzv. suché kousnutí).

V místě zmijího uštknutí zůstávají dvě až čtyři drobné rány od zubů, postižené místo je bolestivé a otéká. Zároveň dochází ke zvětšení mízních uzlin, postižený se cítí malátný, dostavuje se též bolest břicha, nevolnost doprovázená zvracením a průjem. Zdravého dospělého člověka zmijí kousnutí neohrožuje na životě, smrtelné naopak může být pro děti, osoby s oslabenou imunitou, alergiky a starší lidi.

Kapitoly

První pomoc

Nejprve postiženého uklidněte, ránu pečlivě vydezinfikujte a sterilně kryjte. Končetinu obvažte elastickým obvazem (rozhodně ji však nezaškrcujte), znehybněte ji a přikládejte chladivé obklady. Rána se v žádném případě nesmí vymačkávat, rozřezávat, vypalovat či vysávat ústy. Přivolejte záchrannou službu či se zraněným navštivte lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události