Úrazy elektrickým proudem jsou poměrně častá zranění, ke kterým dochází zpravidla v důsledku nesprávného zacházení s elektrospotřebiči a při jejich neodborných opravách. Závažnost zranění se odvíjí od velikosti proudu, doby a směru jeho průchodu a od velikosti kožního odporu. Po zásahu proudem o velikosti cca 20 mA postižený dostává křeče do svalů, jež mu brání uvolnit se z elektrického obvodu, 50 mA způsobuje silné křeče s následným bezvědomím, 200 mA pak fibrilaci srdečních komor, jež se projevuje zástavou krevního oběhu.
80 % případů tvoří úrazy nízkým napětím, z nichž jen mizivé procento končí smrtí, zbylých 20 % připadá na úrazy vysokým napětím, u nich je smrtelných cca 30 %.
Úrazy elektrickým proudem bývají ve většině případů doprovázeny poruchou vědomí, amnézií na událost, poruchami srdečního rytmu, popáleninami III. stupně v místě kontaktu, trombózou, a měl-li postižený silné křeče, pak často i zlomeninami.
Nejprve je třeba zasaženou osobu vyprostit z elektrického obvodu buď vypnutím zdroje napětí, nebo za pomoci nevodivého předmětu. Pohybujete-li se v místě spadlého elektrického vedení, dělejte malé kroky. Zjistěte stav základních životních funkcí (vědomí, dýchání), v případě potřeby přistupte k resuscitaci. Volejte záchrannou službu a ošetřete zraněnému popáleniny a jiná zranění.