Úpal vzniká, vystavujeme-li se dlouhodobě vysokým teplotám, a to hlavně v místech se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Organismus se v takových podmínkách přehřívá a některé jeho funkce začínají selhávat.
Na vině je porucha termoregulace. Když se delší dobu vyskytujeme v místech, kde je teplota vyšší než naše tělesná teplota, tedy 36, 5 °C, organismus se už nedokáže dále ochlazovat a teplo se rozlévá do všech orgánů těla, čímž dochází k narušení jejich funkcí. V nejvážnějších případech je úpal doprovázen i otokem mozku či srdečním infarktem.
Nejčastěji postihuje starší a obézní osoby a malé děti. Objevuje se také u jedinců, kterým v důsledku nedodržení správného pitného režimu hrozí dehydratace.
Mezi jeho nejběžnější příznaky patří bolesti hlavy, zvýšená teplota, rychlý, ale slabý puls, malátnost, závratě, zmatenost, nadměrné pocení, kterým tělo vylučuje vodu a důležité minerály, u dehydratovaných osob také suchá kůže a v některých případech i křeče či nevolnost doprovázená zvracením.
K nejdůležitějším preventivním opatřením se řadí dodržování pitného režimu, při pobytu na přímém slunci nošení pokrývky hlavy a omezení fyzické námahy.
Nejprve odveďte postiženou osobu na chladnější místo nebo alespoň do stínu a pokuste se snížit jeho tělesnou teplotu přikládáním chladivých zábalů či omýváním vlažnou vodou. Zajistěte, aby postižený doplnil vyloučené tekutiny a minerály.