Úpal

Úpal vzniká, vystavujeme-li se dlouhodobě vysokým teplotám, a to hlavně v místech se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Organismus se v takových podmínkách přehřívá a některé jeho funkce začínají selhávat.

Na vině je porucha termoregulace. Když se delší dobu vyskytujeme v místech, kde je teplota vyšší než naše tělesná teplota, tedy 36, 5 °C, organismus se už nedokáže dále ochlazovat a teplo se rozlévá do všech orgánů těla, čímž dochází k narušení jejich funkcí. V nejvážnějších případech je úpal doprovázen i otokem mozku či srdečním infarktem.

Nejčastěji postihuje starší a obézní osoby a malé děti. Objevuje se také u jedinců, kterým v důsledku nedodržení správného pitného režimu hrozí dehydratace.

Mezi jeho nejběžnější příznaky patří bolesti hlavy, zvýšená teplota, rychlý, ale slabý puls, malátnost, závratě, zmatenost, nadměrné pocení, kterým tělo vylučuje vodu a důležité minerály, u dehydratovaných osob také suchá kůže a v některých případech i křeče či nevolnost doprovázená zvracením.

K nejdůležitějším preventivním opatřením se řadí dodržování pitného režimu, při pobytu na přímém slunci nošení pokrývky hlavy a omezení fyzické námahy.

Kapitoly

První pomoc

Nejprve odveďte postiženou osobu na chladnější místo nebo alespoň do stínu a pokuste se snížit jeho tělesnou teplotu přikládáním chladivých zábalů či omýváním vlažnou vodou. Zajistěte, aby postižený doplnil vyloučené tekutiny a minerály.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události