Poranění šlach

Rozlišujeme dva druhy poranění šlach, a to poranění otevřená, při nichž je porušen kožní kryt, a hrozí tedy infikování rány, a poranění uzavřená, u nichž k porušení kůže nedochází.

Zranění šlach, z nichž nejběžnějším je přetržení vazu, vzniká tak, že na kloub je vyvíjen silný tlak či dojde k tupému úderu v místě kloubu, následkem čehož se kloub podvrtne a vyvíjí tlak na vazy, které ho obalují a upevňují. Je-li tento tlak dlouhodobý, vazy se přepínají a může dojít k jejich přetržení.

To nastává typicky při sportu, nejčastěji se trhají vazy v koleni, Achillova pata, vazy v kotníku, rameni a v článcích prstů, k tomu dochází hlavně při míčových sportech. Ruptura vazu je velmi bolestivé zranění, postižené místo je omezeně pohyblivé, poranění může být doprovázeno krevním výronem a otokem kolem kloubu, jenž se při nesprávné léčbě zvětšuje.

Dojde-li ke zranění, je nutné uvést postiženého do klidové polohy. U lehčích případů spočívá léčba v klidovém režimu, pravidelném ledování zasaženého místa a jeho fixaci elastickým obvazem, který zajistí, že se kloub neposune do nesprávné polohy. Léčbu je třeba důsledně dodržovat až do úplného vyléčení, tedy správného srůstu vazů, v opačném případě vazy zůstanou slabé, náchylné k opětovnému potrhání a klouby méně pohyblivé s rizikem vzniku artrózy.

Vážnější případy, např. ruptura kolenních vazů, se řeší operativně. Vzhledem k tomu, že vazy nemohou samy správně srůst, je třeba je sešít či je nahradit plastikou.

Kapitoly

První pomoc

Nejprve ošetřete vzniklé rány. Postiženou končetinu zafixujte v poloze bez napínání šlachy a přes látku přikládejte chladivé obklady. Vyhledejte lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události