Rozlišujeme dva druhy poranění šlach, a to poranění otevřená, při nichž je porušen kožní kryt, a hrozí tedy infikování rány, a poranění uzavřená, u nichž k porušení kůže nedochází.
Zranění šlach, z nichž nejběžnějším je přetržení vazu, vzniká tak, že na kloub je vyvíjen silný tlak či dojde k tupému úderu v místě kloubu, následkem čehož se kloub podvrtne a vyvíjí tlak na vazy, které ho obalují a upevňují. Je-li tento tlak dlouhodobý, vazy se přepínají a může dojít k jejich přetržení.
To nastává typicky při sportu, nejčastěji se trhají vazy v koleni, Achillova pata, vazy v kotníku, rameni a v článcích prstů, k tomu dochází hlavně při míčových sportech. Ruptura vazu je velmi bolestivé zranění, postižené místo je omezeně pohyblivé, poranění může být doprovázeno krevním výronem a otokem kolem kloubu, jenž se při nesprávné léčbě zvětšuje.
Dojde-li ke zranění, je nutné uvést postiženého do klidové polohy. U lehčích případů spočívá léčba v klidovém režimu, pravidelném ledování zasaženého místa a jeho fixaci elastickým obvazem, který zajistí, že se kloub neposune do nesprávné polohy. Léčbu je třeba důsledně dodržovat až do úplného vyléčení, tedy správného srůstu vazů, v opačném případě vazy zůstanou slabé, náchylné k opětovnému potrhání a klouby méně pohyblivé s rizikem vzniku artrózy.
Vážnější případy, např. ruptura kolenních vazů, se řeší operativně. Vzhledem k tomu, že vazy nemohou samy správně srůst, je třeba je sešít či je nahradit plastikou.
Nejprve ošetřete vzniklé rány. Postiženou končetinu zafixujte v poloze bez napínání šlachy a přes látku přikládejte chladivé obklady. Vyhledejte lékaře.