V České republice připadá každý rok na 100 tisíc obyvatel přibližně 30– 40 případů pokousání psem. Útok velkého psa může v některých případech skončit až amputací drobných částí těla, nejčastěji se tak děje u dětí, v důsledku velkého tlaku, jejž je pes tlakem zubů schopen vyvinout. Majitel psa, který někoho pokousal, má povinnost ho neprodleně nechat vyšetřit veterinářem a maximálně do 24 hodin oznámit výsledek ošetřujícímu lékaři pokousaného.
Nejprve je třeba ránu důkladně vymýt mýdlovou vodou, vydezinfikovat a následně překrýt sterilním obvazem. Do 6 hodin od pokousání se dostavte k lékaři na ošetření, v některých případech je totiž nezbytné přeléčení antibiotiky či přeočkování proti tetanu, pokud je postižený neabsolvoval v předcházejících 5 letech.
Kontaktujte majitele psa a zjistěte, zda je pes očkovaný proti vzteklině. Pakliže není či se vám výsledek nepodařilo zjistit, je třeba nejpozději do 3 dnů zahájit léčbu proti vzteklině.
Jedná se o virové onemocnění, jež napadá nervový systém. Přenášejí ho hlavně lišky, kočky, hlodavci či lesní zvěř, domácí zvířata způsobují jen asi 2 % infekcí. Vykazuje-li zvíře známky vztekliny, je nebezpečné. K přenesení infekce stačí i pouhé prsknutí sliny do oka či poškrábání od nakaženého zvířete. V České republice byl poslední případ nakažení člověka vzteklinou registrován v roce 2002.