Pokousání psem

V České republice připadá každý rok na 100 tisíc obyvatel přibližně 30– 40 případů pokousání psem. Útok velkého psa může v některých případech skončit až amputací drobných částí těla, nejčastěji se tak děje u dětí, v důsledku velkého tlaku, jejž je pes tlakem zubů schopen vyvinout. Majitel psa, který někoho pokousal, má povinnost ho neprodleně nechat vyšetřit veterinářem a maximálně do 24 hodin oznámit výsledek ošetřujícímu lékaři pokousaného.

Kapitoly

První pomoc

Nejprve je třeba ránu důkladně vymýt mýdlovou vodou, vydezinfikovat a následně překrýt sterilním obvazem. Do 6 hodin od pokousání se dostavte k lékaři na ošetření, v některých případech je totiž nezbytné přeléčení antibiotiky či přeočkování proti tetanu, pokud je postižený neabsolvoval v předcházejících 5 letech.

Kontaktujte majitele psa a zjistěte, zda je pes očkovaný proti vzteklině. Pakliže není či se vám výsledek nepodařilo zjistit, je třeba nejpozději do 3 dnů zahájit léčbu proti vzteklině.

Vzteklina

Jedná se o virové onemocnění, jež napadá nervový systém. Přenášejí ho hlavně lišky, kočky, hlodavci či lesní zvěř, domácí zvířata způsobují jen asi 2 % infekcí. Vykazuje-li zvíře známky vztekliny, je nebezpečné. K přenesení infekce stačí i pouhé prsknutí sliny do oka či poškrábání od nakaženého zvířete. V České republice byl poslední případ nakažení člověka vzteklinou registrován v roce 2002.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události