Mravenčení a křeče končetin a úst při hyperventilaci

Nejčastěji vznikají následkem psychického rozrušení, např. po hádce, nahromaděním stresu apod., či takzvané panické ataky, k níž dochází při úzkostných poruchách. Postižený začne rychle a hluboce dýchat, čímž vydýchá příliš velké množství oxidu uhličitého a vzniká u něj mravenčení a křeče.

Vyznačují se brněním končetin, jazyka a oblasti kolem úst, ruce, stejně jako rty, se postiženému někdy svírají „do špetky“. Postižený si stěžuje na točení hlavy, svíravé pocity na hrudi a dušnost. Krev ovšem zůstává stoprocentně okysličená a kůže je růžová.

Kapitoly

První pomoc

V první řadě je třeba postiženého uklidnit a následně ho vyzvat ke zklidnění dýchání. Je třeba, aby se nadechl do břicha, po nadechnutí zaťal břišní svaly a nakonec pomalu a dlouze vydechl. Opatřete si sáček, přidržte ho postiženému přes nos a ústa a vyzvěte ho k dýchání, tím se v krvi zvýší koncentrace oxidu uhličitého. Nemůže-li se postižený uklidnit, můžete mu podat malou dávku sedativa.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události