Krvácení z nosu

Krvácení z nosu je jedním z nejběžnějších jevů. Vzniká v důsledku poškození větších cév nosní dutiny, při němž krev stéká do nosní dutiny a z ní nosní dírkou ven či v některých případech vnikne nosohltanem do dutiny ústní či krku.

Za narušením cév nosní dutiny stojí nejrůznější příčiny. Ve většině případů se lámou příliš křehké cévy, k tomu dochází nejčastěji u dětí, což souvisí s jejich ještě nedokončeným tělesným vývojem, dále u starých lidí a také u osob s nedostatkem vitaminu C, který přispívá ke zpevnění a posílení stavby cév. Cévy se ovšem narušují i v důsledku probíhajícího zánětu dutiny nosní či nosohltanu. Infekce v takových případech způsobuje tvorbu hnisu a hlenu a právě jejich zvýšené množství může vést k poškození a narušení povrchu cév. V průběhu těchto onemocnění také nemocný často kýchá a smrká, čímž namáhá nosní sliznici a ta se tak stává náchylnější ke krvácení.

Další příčinou krvácení z nosu může být i úder do nosu, úraz obličeje, ale také vsunutí cizího tělesa do nosní dutiny (zejména u dětí) či rýpání v nose. Ke spuštění krvácení z nosu však dochází často také u uživatelů některých návykových látek, např. u častých konzumentů alkoholu (rozšiřuje cévy) nebo u uživatelů kokainu či šňupacího tabáku (dochází k poškození sliznice nosu). Krvácení z nosu však není radno podceňovat, neboť jeho příčinou mohou být i vážná onemocnění krve či nádor v nosní dutině.

Kapitoly

První pomoc

Nemocného uveďte do sedu s hlavou hluboce předkloněnou. Řekněte mu, ať si stlačí nosní křídla či nechá krev volně vytékat. Ke kořeni nosu, na zátylek či pod jazyk můžete umístit mokrý obklad či led. Máte-li k dispozici Gelaspon, můžete jím nos vytamponovat, nejprve jej ale zvlhčete nosními kapkami či studenou vodou. Postupně dojde k jeho úplnému vstřebání, proto není nutné jej z nosu vyjímat. Pakliže krvácení trvá déle než půl hodiny, je třeba vyhledat lékařské ošetření na oddělení ORL.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události