Krvácení z nosu je jedním z nejběžnějších jevů. Vzniká v důsledku poškození větších cév nosní dutiny, při němž krev stéká do nosní dutiny a z ní nosní dírkou ven či v některých případech vnikne nosohltanem do dutiny ústní či krku.
Za narušením cév nosní dutiny stojí nejrůznější příčiny. Ve většině případů se lámou příliš křehké cévy, k tomu dochází nejčastěji u dětí, což souvisí s jejich ještě nedokončeným tělesným vývojem, dále u starých lidí a také u osob s nedostatkem vitaminu C, který přispívá ke zpevnění a posílení stavby cév. Cévy se ovšem narušují i v důsledku probíhajícího zánětu dutiny nosní či nosohltanu. Infekce v takových případech způsobuje tvorbu hnisu a hlenu a právě jejich zvýšené množství může vést k poškození a narušení povrchu cév. V průběhu těchto onemocnění také nemocný často kýchá a smrká, čímž namáhá nosní sliznici a ta se tak stává náchylnější ke krvácení.
Další příčinou krvácení z nosu může být i úder do nosu, úraz obličeje, ale také vsunutí cizího tělesa do nosní dutiny (zejména u dětí) či rýpání v nose. Ke spuštění krvácení z nosu však dochází často také u uživatelů některých návykových látek, např. u častých konzumentů alkoholu (rozšiřuje cévy) nebo u uživatelů kokainu či šňupacího tabáku (dochází k poškození sliznice nosu). Krvácení z nosu však není radno podceňovat, neboť jeho příčinou mohou být i vážná onemocnění krve či nádor v nosní dutině.
Nemocného uveďte do sedu s hlavou hluboce předkloněnou. Řekněte mu, ať si stlačí nosní křídla či nechá krev volně vytékat. Ke kořeni nosu, na zátylek či pod jazyk můžete umístit mokrý obklad či led. Máte-li k dispozici Gelaspon, můžete jím nos vytamponovat, nejprve jej ale zvlhčete nosními kapkami či studenou vodou. Postupně dojde k jeho úplnému vstřebání, proto není nutné jej z nosu vyjímat. Pakliže krvácení trvá déle než půl hodiny, je třeba vyhledat lékařské ošetření na oddělení ORL.