Horečku mohou způsobit virózy dýchacích cest, akutní zánět středního ucha, zápal plic, záněty střev, zánět mozkových blan, zánět hrtanové příklopky, záněty kostí a kloubů apod.
Projevuje často pláčem (u dětí), změnami v chování a dýchání, letargií, odmítáním pití a jídla apod.
Proti horečce účinně působí zejména dostatečný příjem tekutin – 100 ml na každý z prvních 10 kg, 50 ml na každý z druhých 10 kg a 20 ml za každý další kilogram hmotnosti (u větších dětí a dospělých minimálně 30 ml/kg) + 10–15 % na každý 1°C horečky. Pokud se dítě hodně potí, převlékněte ho do suchého oblečení a podejte mi léky snižující horečku. Ibuprofen (Ibalgin aj.) 5–10 mg/kg střídejte po třech hodinách s paracetamolem (Paralen, Panadol aj.) 10–15 mg/kg. Dětem do 12 let nepodávejte acetylsalicyláty (Acylpyrin, Anoprin aj.).
Horečku se můžete pokusit zmírnit také omýváním, zábaly, případně opatrným sprchováním. Vyvarujte se ovšem podchlazení dítěte. Pokud potíže přetrvávají či se ještě stupňují, navštivte lékaře. Při horečce nad 40 °C, poruše vědomí, váznutí předklonu hlavy (možný příznak meningitidy), křečích apod. přivolejte záchrannou službu.