Bodnutí hmyzem

Bodnutí jedovatým blanokřídlým hmyzem (včely, vosy, sršně, mravenci) většině osob způsobuje pouze lokální potíže na kůži či sliznici, silná alergická reakce na něj se objevuje jen u cca 1 % populace. Uvádí se, že vosí jed pouze v 1 ze 100 případů bodnutí u dospělých (v 1 z 50 u dětí) způsobuje komplikace, které mohou ohrozit život postiženého.

Bodnutí hmyzem může být doprovázeno zarudnutím místa bodnutí, otokem, v některých případech i horečkou, nevolností, zvracením, dušností, zrychlenou srdeční aktivitou, poklesem krevního tlaku a následným anafylaktickým šokem.

Kapitoly

První pomoc

Nejprve zbavte ránu žihadla a na místo chlaďte: kůži mažte dostupnými gely (Fenistil či Tantum), v případě bodnutí do úst podejte studený nápoj či kostku ledu. Pokud se objeví výraznější otok či se potíže stupňují, podávejte postiženému antihistaminika pod jazyk (Dithiaden, Zyrtec, Zodac apod.), dokud potíže neustoupí.

Vlastní-li postižený adrenalinové pero (Epipen či Anapen), aplikujte ho do svalu. Při bodnutí vosou pomáhá neutralizace kyselinou – octem, cibulí či citronem, při bodnutí včelou naopak neutralizace zásadou, např. mýdlovým roztokem či jedlou sodou.

Pokud potíže neustupují, ba naopak se stále stupňují, proveďte protišoková opatření a přivolejte záchrannou službu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události