Alergie

Alergií rozumíme nepřiměřenou imunitní reakci postiženého na vnější podnět, který nealergikovi žádné problémy nezpůsobuje. Většinou se jedná o potíže, které nemocného provázejí po celý život s různou intenzitou a různě dlouho, u některých nemocných lze vhodnou léčbou dosáhnout jejich zmírnění a existují i nemnohé případy, u nichž problémy po čase samy odezní.

Oficiálně se uvádí, že alergií je postižena až pětina populace průmyslově rozvinutých zemí, ale skutečný počet může být mnohem vyšší. Rozšíření alergií má na svědomí zejména stav životního prostředí v dané oblasti.

Kontakt s alergenem se projeví na určitém místě těla a vznikají nemoci, jako je senná rýma, vyrážky, zánět spojivek, astma či střevní potíže. Neléčená alergie a pohyb postiženého v místech výskytu alergenů může vyústit v chronický průběh onemocnění, jehož léčba je náročnější. Těžké alergické reakce mohou mít za následek anafylaktický šok, jehož projevy jsou podobné epileptickému záchvatu.

Projevy alergie jsou patrné buď na kůži a sliznicích (nejčastěji kopřivka, zarudnutí, otoky), nebo zasahují celé tělo (horečka, nevolnost, zvracení, dušnost, bušení srdce, pokles krevního tlaku).

Mezi chronické projevy alergie patří atopický ekzém, průduškové astma, alergická rýma, zánět spojivek nebo potravinové alergie. Nejčastějšími potravinovými alergeny bývají ořechy, sýry, ovoce či ryby.

Kapitoly

První pomoc

Máte-li podezření na alergii, informujte se o známých alergiích a prostředcích zmírňujících potíže (kosmetika, mycí prostředky apod.). Lokální projevy ošetřujte gely Fenistil či Tantum či podáním antihistaminik ve formě tablet. Při potížích většího rozsahu podejte antihistaminikum (např. Dithiaden pod jazyk, v případě závažnějších potíží aplikujte Epipen či Anapen přímo do svalu), následně zahajte protišoková opatření (pozice na zádech, končetiny nahoře). Přivolejte lékaře a do jeho příjezdu postiženého neustále pozorujte (měřte krevní tlak, tep).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události