Zvýšený růst ochlupení

Hypertrichóza, hirsutismus (u žen)

Zvýšený růst ochlupení se může objevit po celém těle, nebo jen na určitých místech.

Lokalizovaný okrsek kůže, na němž roste neobvykle velké množství chlupů již od narození, považujeme za mateřské znaménko. Zvýšené růst ochlupení se může objevit také v místě jizvy, která vznikla od popálenin či chronickým drážděním kůže. U zvýšeného růstu ochlupení po celém těle rozeznáváme hypertrichózu a hirsutismus.

Hirsutismus

Hirsutismus lze definovat jako zvýšené ochlupení v místech, kde růst ovládají mužské hormony, jako například na tváři či hrudníku. To bývá dáno většinou dědičnými predispozicemi a je důležité si uvědomit, že v některé populaci to může být považováno za normální, zatímco v jiné za zvýšené ochlupení.

Hirsutismus vyvolává zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů nebo také přílišná citlivost tkání na tyto hormony. K tvorbě těchto hormonů dochází v nadledvinách a vaječnících, a proto může být nemoc doprovázena i poruchou těchto orgánů (například syndrom polycystických ovárií).

Ve většině případů jde spíše o kosmetický problém než vážnou nemoc, avšak pro ženy je to velmi nepříjemné. Jiné signály maskulinity v pubertě mohou signalizovat závažnou chorobu nadledvin nebo vaječníků.

Hypertrichóza

Hypertrichóza postihuje jak muže, tak ženy, a znamená zvýšený růst ochlupení po celém těle.

Ve vzácných případech bývá nemoc vrozená, což poznáme podle jemných chloupků, které se objevují po celém těle a dosahují délky až 10 centimetrů. Za zvýšený růst ochlupení mohou také určité léky jako například fenytoin či streptomycin, dále podvýživa, poranění mozku, snížená funkce štítné žlázy či porfyrie.

Léčba je vždy odvislá od příčiny, která hypertrichózu způsobovala. V některých případech lze využít i kosmetického odstranění chloupků.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1Zdena Vybíralů 18. 6. 2021 14:54:00
Dobrý den chci se zeptat jestli je hirsutismus dědičný a jestli se dá nějak léčit .

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události