Zvýšení koncentrace železa v krvi

Zvýšení koncentrace Fe, zvýšení železa v krvi

Obsah železa v molekule hemoglobinu ovlivňuje chemické vlastnosti tohoto krevního barviva. V lidském organismu se železo zásobuje v tkáních, navázané na transportní bílkovinu transferin nebo feritin. Celkový obsah železa v organismu určuje právě množství feritinu. Transferin funguje jako součást krevní plazmy a pomáhá železo dostávat do krevního oběhu.

Množství železa lze zjistit pomocí hodnoty vazební kapacity séra pro železo, čímž se zjistí nejvyšší objem železa, který je transferin schopen pojmout. Hladina železa v krvi se dá zjistit (i když ne tak spolehlivě) také měřením sérové hodnoty železa. Hladinu sérového železa může zvyšovat případný zánět v těle a také bývá poněkud vyšší u mužů.

Zvýšená koncentrace železa se v naměřených hodnotách projevuje zvýšením hladiny sérového železa a naopak snížením hladiny sérového transferinu.

Příčiny zvýšené koncentrace železa

Příčin může být více – buď je nadbytek železa konzumován v jídle, nebo tělo železo špatně zpracovává (železo se neváže dobře na plazmatické bílkoviny), případně se do těla může dostávat z trávicího traktu, odkud je nadměrně vstřebáváno.

Pokud se červené krvinky rozpadají ve vyšší míře, než při normálním stavu, vykazuje krev vyšší hladinu železa. (Železo je součástí červeného krevního barviva.) V takových případech se jako medikace volí cheláty, léky, které jsou schopné toto nadbytečné železo z krve navázat a vyloučit z organismu. Pokud se železo dostává do krve vstřebáváním z trávicího traktu, bývá nejčastější příčinou tzv. hereditární hemochromatóza. Jde o dědičné onemocnění, které způsobuje vstřebávání železa ze střeva.

Možná řešení

Pouštění žilou se možná zdá jako zastaralá metoda, ale v některých případech má své opodstatnění. Tzv. venepunkce, tedy odběr žilní krve, zajistí odstranění velké části železa z krve tím, že je fyzicky odstraněno z organismu i značné množství hemoglobinu, který železo obsahuje, ale také krevních bílkovin, které toto železo vážou. Touto cestou se spolu s krví odebere i železo sérové. Jiným způsobem je nasazení už zmíněných chalátů, což jsou léky, které železo v organismu vyhledají, navážou a odstraní z těla močí či stolicí.

Na závěr

Zvýšená hladina železa v organizmu je vždy škodlivá, ať už je způsobena jakoukoli z výše zmíněných příčin. Železo je krví roznášeno do životně důležitých orgánů, jako je slinivka břišní, srdce nebo játra, a zde způsobuje komplikace. Železo se ale může ukládat i do kůže, které sice dává bronzové zbarvení (tzv. bronzový diabetes), nicméně právě tato „opálená“ barva může znamenat jeden z příznaků cukrovky, kterou nadmíra železa v těle může spustit.

Tato porucha by neměla být zanedbávána, protože v některých případech může mít velmi vážné následky nebo i končit smrtí.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Monika16. 5. 2017 14:27:43
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je možné, že před dvěma týdny jsem měla hladinu železa v krvi 55 a teď mám 27? Děkuji Škuthanová

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události