Obsah železa v molekule hemoglobinu ovlivňuje chemické vlastnosti tohoto krevního barviva. V lidském organismu se železo zásobuje v tkáních, navázané na transportní bílkovinu transferin nebo feritin. Celkový obsah železa v organismu určuje právě množství feritinu. Transferin funguje jako součást krevní plazmy a pomáhá železo dostávat do krevního oběhu.
Množství železa lze zjistit pomocí hodnoty vazební kapacity séra pro železo, čímž se zjistí nejvyšší objem železa, který je transferin schopen pojmout. Hladina železa v krvi se dá zjistit (i když ne tak spolehlivě) také měřením sérové hodnoty železa. Hladinu sérového železa může zvyšovat případný zánět v těle a také bývá poněkud vyšší u mužů.
Zvýšená koncentrace železa se v naměřených hodnotách projevuje zvýšením hladiny sérového železa a naopak snížením hladiny sérového transferinu.
Příčiny zvýšené koncentrace železa
Příčin může být více – buď je nadbytek železa konzumován v jídle, nebo tělo železo špatně zpracovává (železo se neváže dobře na plazmatické bílkoviny), případně se do těla může dostávat z trávicího traktu, odkud je nadměrně vstřebáváno.
Pokud se červené krvinky rozpadají ve vyšší míře, než při normálním stavu, vykazuje krev vyšší hladinu železa. (Železo je součástí červeného krevního barviva.) V takových případech se jako medikace volí cheláty, léky, které jsou schopné toto nadbytečné železo z krve navázat a vyloučit z organismu. Pokud se železo dostává do krve vstřebáváním z trávicího traktu, bývá nejčastější příčinou tzv. hereditární hemochromatóza. Jde o dědičné onemocnění, které způsobuje vstřebávání železa ze střeva.
Možná řešení
Pouštění žilou se možná zdá jako zastaralá metoda, ale v některých případech má své opodstatnění. Tzv. venepunkce, tedy odběr žilní krve, zajistí odstranění velké části železa z krve tím, že je fyzicky odstraněno z organismu i značné množství hemoglobinu, který železo obsahuje, ale také krevních bílkovin, které toto železo vážou. Touto cestou se spolu s krví odebere i železo sérové. Jiným způsobem je nasazení už zmíněných chalátů, což jsou léky, které železo v organismu vyhledají, navážou a odstraní z těla močí či stolicí.
Na závěr
Zvýšená hladina železa v organizmu je vždy škodlivá, ať už je způsobena jakoukoli z výše zmíněných příčin. Železo je krví roznášeno do životně důležitých orgánů, jako je slinivka břišní, srdce nebo játra, a zde způsobuje komplikace. Železo se ale může ukládat i do kůže, které sice dává bronzové zbarvení (tzv. bronzový diabetes), nicméně právě tato „opálená“ barva může znamenat jeden z příznaků cukrovky, kterou nadmíra železa v těle může spustit.
Tato porucha by neměla být zanedbávána, protože v některých případech může mít velmi vážné následky nebo i končit smrtí.