Zvýšení hladiny cukru v krvi

Hyperglykémie, zvýšení cukru v krvi

Hormon inzulin má na starosti udržování optimální hladiny cukru v krvi, a to i po jídle a přijetí energeticky bohatých látek. Při snížení tvorby inzulinu nebo v situaci, kdy se inzulin špatně váže na buňky, se hladina cukru v krvi zvyšuje. Přesáhne-li množství 10 mmol/litr, začne se cukr vyskytovat i v moči a strhává s sebou také vodu, která by se jinak měla opětovně vstřebávat do organismu. Postižený v důsledku toho pociťuje velkou žízeň, což je jeden z hlavních symptomů cukrovky.

Hladina cukru v krvi neboli glykémie se měří pomocí glukometru. Ten je součástí ordinací a zdravotnických zařízení, takže i zde bývá právě hyperglykémie odhalena a následně i doporučena případná léčba.

Není-li cukrovka zatím diagnostikována nebo také v případě špatně léčené cukrovky, kdy si pacient zapomene vzít svoji pravidelnou dávku inzulinu, může nastat hyperglykemické ketoacidotické kóma. To bývá příznakem u diabetu I. typu v případě mladých lidí, kdy je na vině nedostatečná inzulinová produkce břišní slinivkou. V krvi je pak vysoké množství glukózy, ale kvůli nedostatku inzulinu dochází k paradoxu, že tkáně hladovějí, takže aktivují tukové zásoby. Mastné kyseliny mění na ketolátky, jež okyselují vnitřní prostředí a pro naši nervovou soustavu jsou toxické. Kómatu většinou předchází nevolnost, prohloubené dýchání a bolesti břicha. Cukrovku lze odhalit i z dechu, který je cítit sladce po jablkách, za což může prchavý aceton, jedna z ketolátek.

Pociťujete-li na sobě výše uvedené příznaky, volejte okamžitě sanitku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události