Zvýšená náplň krčních žil

Zvýšená náplň jugulárních vén

Při zjišťování krevního tlaku v horní duté žíle lze využít i informace o tom, jak jsou naplněny křečové žíly, neboť zvýšená náplň signalizuje i vyšší tlak v duté žíle. Naplnění krčních žil můžeme zjistit i sami doma, a to tak, že si lehneme na záda a hlavu podepřeme polštářem tak, aby svírala s tělem úhel 45 °. Druhá osoba se podívá na náš krk a zjistí, na jakém místě se pohybuje hladina krve při nejvíce a nejméně naplněném stavu žíly. Následně rovnoběžně s postelí

přiloží pravítko na plošku klíční kosti. Je-li předem určené místo o více než 2 centimetry výš než pravítko, máte zvýšenou náplň krčních žil, a tím pádem i vyšší tlak v duté žíle.

Horní dutá síla vede do pravé síně srdce, takže při vyšším tlaku mohou být nepříznivě ovlivněny čerpací práce pravého srdce, jako je selhávání pravé komory či nedomykavost trojcípé chlopně, na vině může být i zánět osrdečníku, kvůli kterému se srdce nemůže hýbat.

Syndrom horní duté žíly poznáme podle otoku horních končetin, odulého obličeje namodralé barvy či límcovitého otoku krku. Způsobit ho může útlak žíly nádorem. Pociťujeme-li na sobě uvedené příznaky, co nejdříve navštívíme praktického doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události