Zvýšená chuť k jídlu

Hyporexie

Za běžný fyziologický jev považujeme zvýšenou chuť k jídlu během těhotenství, v období růstu či při rekonvalescenci po fyzickém stresu (nemoc, zranění). Konzumací jídla jsou doplňovány spotřebované zásobní látky, živiny použije náš organismus i na stavbu základních jednotek.

Zvýšená chuť k jídlu bez příčiny a u jedince s normálním energetickým výdejem může vést až k obezitě a dalším zdravotním komplikacím. Za poruchu regulace může celá řada příčin, jako například porucha trávicí soustavy, při níž jsou živiny špatně zpracovávány nebo se pocit sytosti nedostavuje vinou mechanického roztažení žaludku. Na vině může být i hormonální porucha, například dědičně podmíněný nedostatek leptinu, který nalezneme v tukové tkáni a jenž má na starosti snižovat chuť k jídlu úměrně k množství tukového vaziva. Metabolismus dále ovlivňují i hormony štítné žlázy, při jejíž hyperfunkci se i zvýší chuť k jídlu.

Řešení

Zvýšenou chuť k jídlu mohou zapříčinit i banálnější důvody. V případě, že je organismus zatížen stresem, nedostatkem spánku či nervozitou, je zvýšená chuť k jídlu obrannou reakcí našeho těla. Chuť k jídlu může být vyšší i při odvykání kouření, v tom případě doporučujeme nahradit ji jinou aktivitou.

Při zvýšené chuti k jídlu je potřeba brát v potaz celkovou pohodu organismu i kvalitu potravin. Pokud máte podezření na hormonální poruchu, obraťte se na svého lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události