Zvukové fenomény při dýchání

Bublání či pískání při dýchání, chrčení při dýchání, vrzání při dýchání

Mezi zvukové fenomény při dýchání počítáme všechny zvuky, které jsou běžně nebo prostřednictvím fonendoskopu (laiky označován nesprávně za stetoskop) zachytitelné.

Fyziologické fenomény jsou běžně slyšitelné u zdravých lidí, zatímco patologické fenomény signalizují nějakou odchylku a postřehnout je i identifikovat je pro každého lékaře velmi náročné. Jen výrazné fenomény lze zachytit i laikem a bez fonendoskopu.

Stridor uslyšíme jako hvízdání či sípání při nádechu i výdechu a způsobuje ho závažné zúžení hrtanu či průdušnice. Na vině může být cizí těleso i útlak kvůli poranění nebo nádoru.  Astmatický záchvat můžeme rozeznat především při výdechu podle vrzavých zvuků s ostrým pískáním. Postižený může mít při výdechu také obtíže.

Je velmi důležité, aby byl pacient o své nemoci důkladně informován a při sobě stále nosil inhalační léky. V případě, že se objeví záchvat a léky nejsou k dispozici, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Objeví-li se i dechová nedostatečnost, voláme sanitku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události