Zvracení krve

Hemateméze, hematemesis

Zvracení krve signalizuje vážnou chorobu jícnu, žaludku či dvanáctníku. Krev může být jasně červená i mít zbarvení kávové sedliny, v tom případě je již částečně natrávená žaludeční kyselinou.

Nejprve zjišťujeme, zda není zdroj v ústní dutině nebo nosu. Pokud ne, voláme sanitku, neboť postižený může být ohrožen na životě. Při zvracení krve se může objevit i maléna neboli dehtovitá stolice s natrávenou krví.

Za krvácení v jícnu, žaludku a dvanáctníku může celá řada příčin, podle statistik je nejčastěji na vině vřed dvanáctníku a žaludku či hemoragické gastropatie. Tato nezánětlivá krvácivá žaludeční postižení může vyvolat více věcí a v některých případech není příčina ani odhalena.

Zdrojem krvácení mohou být i jícnové varixy, které signalizují závažné jaterní onemocnění, jako například alkoholová jaterní cirhóza. Varixy zasahují do jícnového průsvitu a jsou velmi citlivé k mechanickému poškození (například chlebovou kůrkou), neboť jsou pokryty jen tenkou vrstvou tkáně. Krvácení z jícnových varixů může být velmi nebezpečné a jen těžko ho lze zastavit.

Někdy bývá na vině také esofagitida neboli jícnový zánět, nádory nebo vředy jícnu či Mallory-Weissův syndrom, kdy se krvácení objevuje po zvracení nebo kašli, avšak většinou samo po čase odezní.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1Krissviper79@gmail.com13. 1. 2018 6:29:15
Dobry den,mam otazku.Pred dvoumi lety jsem se pristehoval do kanady a po prve me tu chytla nejspise chripka.
Me priznaky jsou zvraceni krve,prujem,zvysena rychlost dychani,bolest bricha,zeslablost tela a unavenost.
Jsem muz a toto se mi nikdy predtim nedelo tak bych rad vedel co se se mnou deje.
0
2Jana12. 10. 2021 20:14:21
Dobrý večer má holčičku je ji 7 a zvracela první jídlo a pak trochu krve můžete mi prosím poradit
0
3Renata 3. 4. 2022 6:33:31
Dobri den ja bisem se chtela informovat ze co mam delat ped chvili sem stala a sla sem na za hid a z nice hi nic semi zvedlo na zvraceni a visvracela sem Krev mohli biste mi poraDit co mam delat deluji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události