Zvětšení sleziny

Splenomegalie

Za zvětšení sleziny mohou ve většině případů hematologické choroby (onemocnění krve), ale může být vyvoláno i dalšími nemocemi.

Slezina má kromě imunitní funkce za úkol také odstraňovat staré červené krvinky. Najdeme ji ve stejné výšce, jako je 10. žebro, po levé straně. Malé zvětšení není nijak patrné a může být odhaleno jen ultrazvukovým vyšetřením, zatímco při výrazném zvětšení může doktor slezinu nahmatat. Postiženého navíc může trápit pocit tlaku pod levým žeberním obloukem nebo pocit plnosti.

Pokud jde o hematologické choroby, na vině bývá především hemolytická anémie, při níž jsou poškozené červené krvinky ve zvýšeném množství vychytávány ve slezině. Zvětšení sleziny může vyvolat také leukémie nebo lymfom. Zvětšená slezina doprovází i některé infekční onemocnění, jako například infekční mononukleózu, malárii, infekční žloutenku a další.

Léčba se zaměřuje na příčinu zvětšení sleziny, která bývá odhalena prostřednictvím krevních testů a dalších vyšetření. Léčeno bývá základní onemocnění.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události