Zvětšení prsů u mužů

Gynekomastie

Prsní žlázy se nenacházejí jenom u žen, jak si možná mnozí lidé myslí. Základ prsní žlázy totiž najdeme i u mužů, avšak růst není v tomto případě stimulován hormony. Tak u zdravých mužů prsa nevyrostou a při jejich zvětšování bývá na vině jen ukládání tuků.

Zvětší-li se prsní žláza u muže, je na vině hormonální nerovnováha. Tento stav pojmenovávají odborníci jako gynekomastii a je potřeba odhalit její příčinu.

Ke zvětšení může dojít během chlapecké puberty, v tom případě jde o běžný fyziologický jev, který po čase sám odezní. Při zvětšení prsní žlázy v pozdějším věku či tehdy, je-li zvětšení v pubertě významné, je vhodné navštívit lékaře a vyšetřit hladinu hormonů v organismu.

V případě, že se gynekomastie objeví již v pubertě, bývá na vině vrozená choroba jako Klinefelterův syndrom.

Gynekomastii způsobuje také nadměrná tvorba prolaktinu, určité léky, onemocnění jater či nádory. V některých případech není příčina odhalena.

Pak bývá řešením chirurgický zákrok, při němž je žláza odstraněna. V ostatních případech je léčena základní choroba, která gynekomastii zapříčinila.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události