Zvětšení prsu

Nesouvisí-li změna velikosti prsu s operací a změní-li se velikost jen u jednoho prsu, je třeba být na pozoru. Prsa se zvětšují většinou při těhotenství a kvůli následnému kojení, změna velikosti může nastat i v období před menstruací.

Jestliže dojde ke změně velikosti jen u jednoho prsu, nejste těhotná, nekojíte ani neočekáváte menstruaci, co nejdříve se obraťte na lékaře.

Může dojít ke zvětšení celého prsu, někdy ho pak zvětšují také různé bulky. Ty mohou být nenádorové, v tom případě jde o benigní mastopatii, což je nezánětlivé onemocnění vyvolané hormony. Jeho podstatou je změna ve vazivu, což vede k tvorbě bulek, cyst či prsních zatvrdlin. Prsa pak mohou být bolestivá a síla bolesti se může v průběhu menstruačního cyklu měnit. Mastopatie může postihnout buď jen jedno prso, nebo obě.

Na vině bývá při zvětšení prsu ale také karcinom, což je zhoubné onemocnění. Bývá podmíněno geneticky, takže ženy, u jejichž matek, babiček a prababiček se rakovina prsu vyskytla, by měly být velmi opatrné a pravidelně docházet na kontroly. Tyto ženy by měly být sledování již od dětství a dospívání. Karcinom prsu je velmi nebezpečné onemocnění, neboť často metastazuje. Většinou se objevuje jen v jednom prsu, výjimkou však nebývají ani napadení obou prsů.

Jak dál postupovat

V případě, že se u vás objevily výše uvedené příznaky, zvlášť pouze u jednoho prsu, okamžitě navštivte svého ženského lékaře, neboť včasné zachycení nemoci významně zvyšuje šanci na vyléčení. Po návštěvě gynekologa by mělo následovat sonografické vyšetření a mamograf, který funguje obdobně jako rentgen. Diagnózu lze stanovit také prostřednictvím biopsie a následného histologického rozboru. Při biopsii je z prsu odebrána tenkou jehlou živá tkáň, avšak není třeba se bát přílišné bolesti. V případě diagnózy karcinomu prsu bývá prs často odstraněn (tzv. mastektomie), ale vždy záleží, v jak pokročilém stadiu se nemoc nachází, takže při podchycení nemoci včas může být odstraněna jen část prsu. Tato metoda pomůže zabránit metastázím, pokud se ovšem nemoc již značně nerozvinula, i proto je nutné ji zachytit včas. Při benigní mastopatii nasadí lékař většinou hormonální léčbu, při níž je do organismu dodáván ženský hormon gestagen.

Závěrem je nutné poznamenat, že gynekolog by měl vaše prsa jednou ročně vyšetřit v rámci pravidelné prohlídky. Nestyďte se mu to případně připomenout. Ženy by rovněž měly jednou do měsíce provádět samovyšetření prsu. Prevence je totiž jediný způsob, jak předejít vážným zdravotním komplikacím a smrtelnému onemocnění.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události