Pokud se zvětšení nachází jen v určitém místě, jedná se o otok, který může být v souvislosti s probíhajícím zánětem. Také však může jít o nádor. Dle umístění na těle postiženého místo bývá zarudlé a teplé, na dotek i bolestivé. Povrchové záněty léčíme chladnými obklady, u hlubších vyrobíme Priessnitzův obklad; vlažnou a vlhkou látkou obalíme zánětem postižené místo a poté překryjeme ještě druhou, suchou vrstvou, např. dekou či plenou.
Oteklé břicho
Ascites je nezvyklý typ otoku, při kterém je břicho naplněno několika litry tekutin. Proto mívá pacient břicho celé nafouklé a oteklé. Ascites je jeden z příznaků cirhózy jater.
Oteklé nohy
Oteklé nohy mohou naznačovat dokonce selhávání srdce z různorodých důvodů, např. plicní choroby, srdeční vady atd. Otoky dolních končetin nastávají například i při onemocnění ledvin a cév, při cukrovce nebo tzv. elefantiáze, což je postižení lymfatických cév například tropickými parazity (filárie).
Nádory (tumory)
Nádorovité zvětšení části těla bývá samostatný hrbolek nebo vyboulení tužší či měkčí konzistence. Ne vždy se jedná o nebezpečnou, zhoubnou formu tumoru. Pokud nádor roste pomalu, většinou se jedná o benigní, méně závažnou formu. Oproti tomu právě při rychlém růstu je potřeba co nejdříve navštívit lékaře, jelikož může jít o zhoubný nádor.
Malá boulička může být také projevem zvětšené uzliny, popř. více uzlin. U angíny jsou uzliny zvětšené v místech pod čelistí a na krku. Při tomto otoku se tak nemusí jednat o nádor, ale pouze o zánět v přilehlé lokalizaci a následné zduření uzlin.
Uzliny se kromě krku nacházejí také v podpaždí a v tříslech. Na těchto místech můžeme sami pozorovat jejich zvětšení.
Akromegalie
U tohoto hormonálně podmíněného onemocnění dochází k mnohem větším otokům než u běžných zánětů a nádorů. Tato nemoc bývá způsobena nádorem hypofýzy, který je naštěstí lehce vyléčitelný. Mezi oblasti, které postihuje otok, patří především nos, čelist a jazyk. Na obličeji nemocného bývají dále nápadnější rýhy mezi nosem a koutky úst. Při akromegalii se zvětšují také dlaně rukou s chodidly nohou do šířky. Postižení lidé proto mají problémy se sehnáním vhodné obuvi, běžné boty jsou jim totiž příliš úzké.
Výše zmíněné změny však probíhají velmi pomalu, proto trvá, než člověk na své onemocnění přijde. Dřív než zvětšených částí těla si většinou všimne bolesti kloubů při artróze nebo nepříjemného mravenčení prstů na rukou (syndrom karpálního tunelu).
Přesto, že při léčbě onemocnění je potřeba operace, nové moderní metody umožňují lehčí přístup do nádoru skrze nosní dutinu, a celá procedura tak není komplikovaná jako dříve. Nádor lze i ozářit bez zbytečného ozařování zdravé tkáně v okolí (Leksellův gama nůž). Další součástí léčebných postupů je i hormonální terapie, při níž pacient užívá tablety.
Další choroby
Cushingova choroba je jedním z dalších příkladů metabolických poruch, při kterých dochází ke zmohutnění některých částí lidského těla. Tato nemoc je hormonálně podmíněná a dochází při ní např. k otoku břicha a obličeje − děje se tak kvůli změnám v rozložení tělesného tuku.
V neposlední řadě je potřeba zmínit dnes už čím dál tím častější obezitu.