Mízní uzliny, jimiž protéká lymfa neboli míza, představují jakýsi filtr, neboť lymfu neustále kontrolují. Obsahují koncentrované bílé krvinky. Jakmile místní uzliny zachytí, že jsou v lymfě nějaké cizorodé částice jako bakterie, zmnoží se bílé krvinky, aby mohly bojovat s infekcí a místní uzliny se tak zvětší.
Za zvětšené uzliny považujeme ty, které mají v průměru více než 1 cm, v případě třísel a brady to je 1,5 cm. U některých štíhlých osob lze dokonce nahmatat i normální mízní uzliny, například na krku či v podpaží.
Mízní uzliny se zvětší v případě, že bojují proti nějaké nemoci. To může být infekce, zánět, ale také nádor, k zvětšení dochází i při leukémii a lymfomu. Každá skupina uzlin vždy drénuje určitou část těla. Krční uzliny mají na starosti oblast hlavy a krku. Ve většině případů se zvětší podčelistní uzliny (například při angíně), v nichž proudí lymfa z ústní dutiny, jazyka a slinných žláz.
Zvětšením krčních žláz je také charakteristická infekční mononukleóza, která se projevuje obdobně jako angína.
Toxoplazmóza, parazitární onemocnění, nemusí mít vůbec žádné příznaky, ale také může dojít ke zvětšení krčních uzlin. Na toxoplazmózu by se měli dávat pozor především těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou. Onemocnět můžeme z nedostatečně tepelně zpracovaného masa.
Za zvětšení krčních uzlin mohou v některých případech vážné choroby, proto vám doporučujeme obrátit se vždy na doktora.