Mízní uzliny, jimiž protéká lymfa neboli míza, představují jakýsi filtr, neboť lymfu neustále kontrolují. Obsahují koncentrované bílé krvinky. Jakmile místní uzliny zachytí, že jsou v lymfě nějaké cizorodé částice jako bakterie, zmnoží se bílé krvinky, aby mohly bojovat s infekcí a místní uzliny se tak zvětší.
Za zvětšené uzliny považujeme ty, které mají v průměru více než 1 cm, v případě třísel a brady to je 1,5 cm. U některých štíhlých osob lze dokonce nahmatat i normální mízní uzliny, například na krku či v podpaží.
Mízní uzliny se zvětší v případě, že bojují proti nějaké nemoci. To může být infekce, zánět, ale také nádor, k zvětšení dochází i při leukémii a lymfomu. Každá skupina uzlin vždy drénuje určitou část těla.
Uzlinu nad klíční kostí u zdravého člověka nenahmatáme, to se změní až ve chvíli, kdy dojde k jejímu zvětšení vinou například nádorového onemocnění. V případě zvětšené uzliny nad klíční kostí se co nejdříve obraťte na svého lékaře. V uzlině v nadklíčku proudí lymfa z břicha a hrudníku. K jejímu zvětšení může dojít také při zánětu nebo nádoru štítné žlázy, při nádoru hrudníku nebo zažívacího traktu.