Ztvrdnutí žíly

Tvrdá žíla

Úkolem žíly je vést krev, a proto jsou žilní stěny uzpůsobeny tak, aby byl průchod co nejjednodušší. Stěny jsou navíc měkké a poddajné, takže žilní řečiště představuje významnou krevní rezervu pro různé potřeby našeho organismu. Dojde-li ke ztvrdnutí žilní stěny, snižuje se i její funkce. Ztvrdnutí se objevuje především u zánětu žil neboli flebititidy, kterou způsobuje nesprávné zavedení kanyly, katétru či injekcí. Do žíly se navíc může dostat i infekce, což poznáme podle zbytnění žíly a zarudlé kůže. Jestliže se tyto příznaky u vás objevily okolo místa vpichu injekce, uvědomte o tom svého doktora.

Je-li žilní povrch zanícen, hrozí riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin.

Zánět žil mohou vyvolat i křečové žíly, což jsou rozšířené žíly na nohou, které zadržují krev. Poznáme je podle pocitu těžkých a unavených nohou a bolesti. I v tomto případě se obraťte na svého doktora, neboť nejsou-li křečové žíly léčeny, hrozí riziko vzniku bércového vředu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události